Mimar: TOMURO + Kenichi Nakamura

Mimar Kenichi, konuyla ilgili olarak, “Bunun gibi bir kütüphaneyi Japonya’da yapmak hiç de kolay değildir. Ancak Nishimachi Okulunda alışıldık bir eğitim sistemi olmadığından ve burasının aynı zamanda Yashiro Medya Merkezi’nin kullandığı mekân olmasından dolayı, farklı bir kütüphane tasarımını gerçekleştirmek mümkün oldu.” şeklinde konuştu.

TOMURO ile Kenichi Nahamura’nın birlikte yürüttüğü proje, yaklaşık 425 metrekarelik alanı kaplıyor. Okulun Tokyo’nun merkezindeki kampusu ise 3543 metrekare boyutunda. Düşük yükseklikli, az nüfuslu ailelerin yaşadığı apartmanlardan oluşan bir yapı ihtiva eden, 1921 yılında Amerikalı mimar William Merrell Vories’in yaptığı alçı kaplamalı evin de dâhil olduğu komplekste, şimdiye kadar okulun kurucusu aile yaşıyordu. Kampusun ortasında bulunan tarihî evde yönetim işleri görülürken, bu binanın ilk katında bir de kütüphane bulunuyordu.

Ailenin mevcuttaki evini korumak ve alanın bağlı bulunduğu kanunlara uymak amacıyla, yeni yapılan bina tamamen okuma alanı tasarlanmış. İçeriye dar bir girişten geçilerek giriliyor. Kütüphane, üç kata yayılmış durumda. Alt ve üst katlarda okuma salonları bulunuyor.

20 metrelik çelik desteklerle sabitlenen transparan merdivenler, dışarıdaki iki sokaktan da görüşebiliyor ve içeride olup bitenlere dair bir fikir veriyor. Üst katlardaki büyük camlar hem şık bir görünüm sağlıyor, hem de acil durum çıkışı olarak kullanılabiliyor.

Kitap okumak ve rahatlamak için birebir olacak şekilde tasarlanmış bu Medya Merkezi, insanları ziyarete davet ediyor.

Tomuro, projeyi “Tıpkı bir oturma odası gibi tasarladık” sözleriyle anlatıyor.

Sonuçta bu proje, her katında iyi bir okuma alanı sunarak, en ufak kitapçının dahi rahatlıkla sağlayabileceği konforu ziyaretçilerine sunuyor.

Kaynak: Archrecord

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir