Mimar: Moore Ruble Yudell Mimarlık ve Plancılık

Alışılmış basit otopark tasarımı, yerini daha göze çarpan ve sürdürülebilir otopark fikirlerine bırakıyor.

Tasarımı yeni bitirilen Santa Monica kent merkezi, tarihî kent merkezinin ve adliye sarayının yenilenmesini, ayrıca yeni kamu güvenliği binasının yapımını kapsıyor. Bunun yanı sıra, Moore Ruble Yudell Mimarlık ve Plancılık tarafından tasarlanan yeni otopark da kent merkezine dâhil edilmiş. Projenin temel ilkesi “yüksek tasarım standartlarına hizmet etmektense, işlevsel ve ortak kullanıma açık bir mimarî üretmek” olmuş. Proje, aynı zamanda şehrin sürdürülebilir tasarıma olan sadakatini de gösteriyor.

Otopark için yapılan tasarım, kentsel hizmet konusuna yeni bir bakış açısı getiriyor. 27758 metrekarelik alan üzerine inşa edilen, altı katı yer üstünde, iki katı yer altında olmak üzere toplam sekiz katlı yapıda, 900 araç kapasitesi bulunuyor. Aynı zamanda binanın sokağa bakan kısımlarında dinlenme alanları, kafeler ve güzel bir Pasifik Okyanusu manzarası bulunuyor.

Bina, dört değişik özelliğiyle öne çıkıyor.

Kentsel bir çözüm

Otoparka eklenen diğer kentsel hizmet alanları, tasarımın amacının dışında da hizmet vermesine olanak sağlıyor. Binanın dört bir tarafı da bireyin kentsel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış. Yaya yolu kenarındaki ufak dinlenme alanları, binanın sivil tarafını güçlendiriyor ve bir geçiş noktası görevi görüyor. Ana plazanın içindeki kafe, binanın içine ve dışına doğru akış sağlayarak bina çevresini hareketlendiriyor. Mark Lere tarafından tasarlanan Zen bahçesi ise, binanın hem içini hem de dışını hareketlendirerek, sıradan bir otopark tasarımını aşmasını sağlıyor.

Sürdürülebilir yapı

Bina sürdürülebilir bir şekilde kendini çeviriyor. Çatıdaki güneş panelleri, binanın ihtiyacı olan enerjinin neredeyse tamamını karşılıyor. Panellerin açılı yerleştirilmiş olmasıysa, binaya daha hoş bir görüntü katıyor.

Cephe, doğal ışık ve havalandırmayı sağlayacak şekilde düşünülmüş. Tavanlar, ışıktan azamî derecede fayda sağlanması amacıyla beyaza boyanmış. Renkli cam paneller, günışığının binaya girmesini sağlarken, binaya geceleri gerçekten hoş bir görüntü katıyor.

Diğer sürdürülebilir özellikler ise şöyle: Yağmur suyu toplama ünitesi, çöp arıtma birimi, organik bileşenlerden üretilmiş boya ve enerjiyi daha verimli kullanmayı sağlayan mekanik sistemler.

Emniyet ve Güvenlik

Tasarım, kullanıcılarına gerekli konforu, emniyeti ve güvenliği sağlaması amacını da gütmüş. Sekiz kata yayılan park alanlarına, binanın ortasındaki ortak yoldan ulaşılıyor. Asansör ve merdivenler, yayaların rahatı düşünülerek tasarlanmış. Girişler ve çıkışlar binanın iki ayrı köşesinden yapılıyor; böylece hem yaya hem de araç girişini kontrol edebilecek iki nokta oluşturmak mümkün olmuş.

Farklı birimlerin kullanımı

Tasarım, binanın işlevsel yönünü gizlemektense, bu yönünü tasarımın bir öğesi gibi kullanmayı tercih ediyor. Farklı renklerde ve tipte otomobiller, tasarım stratejisinin birer öğesiymişçesine tasarıma dâhil edilmiş. Renkli lamine camlar, güneş panelleri ve yivli hazır betonlar tasarımın kamusal yönünü pekiştiriyor. Tüm bu malzemenin bir arada kullanılması, yapının kentsel bir merkez olduğu izlenimini güçlendiriyor.

Moore Ruble Yudell Mimarlık ve Plancılık’tan James Mary O’Connor ise şunları söylüyor: “Bir gece binanın oralardan geçerken turistlerin binanın dört bir yanının fotoğrafını çektiğini gördüm. İşte o an iyi bir iş çıkarmış olduğumuzu anladım.”

Kaynak: Archnewsnow
Çeviri: mimdap

6 Comments

  1. yapı incelendiğinde yapı genelinde bir çok durum bağlamları ile birlikte tasarım sorunsalı haline getirilmiş ve işlevsel bir tasarım ortaya konulmustur.İçine hangi programı yüklerseniz yükleyin işleyecekmiş gibi..

  2. Dusey panellerin tasarimi ve renk uyumu tek kelime ile muhtesem,bir otopark ancak bu kadar gorkemli olur diye dusunuyorum.Turk mimarlara iyi bir ornek olmasini diliyorum.

  3. Renkli uçan düşey panellerle yaratılmış bir kent duvarı. Sıfır hata ve net bitişlerle örnek alınacak nitelikte. Otopark olması şart değil böyle bir binanın. Bu denli ışıklı olduğu sürece başka fonksiyonlar için de düşünülebilir

  4. Görüntü açısından çok mükemmel gerçekten. Renkli panellerden oluşan bir kabuk çok dinamik. Bast bir planlama bu denli coşkuyla olağan dışı bir sunumla derlenmiş.

  5. Tam bugünün, çağın tasarımı. Kurgusu, tasarım fikri, planlama anlayışı, renk kullanımı, dışın ele alınışı, detayların çözümü çok birbirine bağlı ve ortak dili konuşuyor. Bir otopark binası bile kent belleğine “Karaköy Otoparkı” gibi girmiyor mesela. Ya da girmişse bir dönem anlayışı olarak, üstelik tarihi bölgede, sit alanında, öylece kalakalmıyor. Değişiyor, dönüşüyor, “planlama ve mimarlık bağlamında” kente kazandırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir