Mimar: Hanna gabriel wells

San Diego’nun Mission Kumsalında her gece saat 7:30’da tüm insanlar sahil boyunca yürüyüşe çıkar, güneşin Pasifik Okyanusu üzerinden batışını izlerler. Çeşitli etnik kökenlere mensup, her yaş grubundan insanların bulunduğu bu kumsaldaki ortaklık, sahilde yapılan yürüyüşle kurulur. Bu sahil boyunca, 1930’larda kumsal villaları, 1970’lerde yüksek katlı apartmanlar yapılmaya başlandı.

Uzun yıllardır Mitchell ve Miyo Reff, bu özellikleri sebebiyle Mission Kumsalında bir ev sahibi olmak, her gece orada güneşin batışını izlemek istiyorlar. Bu isteklerle, 450 metrekarelik bir ev tasarlaması için San Diego merkezli mimarlık firmasına giden Reff çifti, 3 katlı, her daim gökyüzünü ve güneşin batışını evlerinden izleyebilecekleri bir ev tarif ettiler.

Yeni evin tasarım programı çok karmaşık değildi, ancak kendine özgüydü. Mimarlar, evle ilgili tasarım yaklaşımlarını, “Reff çifti, oldukça geniş bir aileye sahip ve bu yüzden çok fazla misafirleri de oluyor. Bizde bu özellikleri sebebiyle onlar için birbirine bağlı ama ayrı iki adet rezidans düşündük.” şeklinde belirtiyorlar. Ailenin en önemli isteği güneşin batışını görebilmek olduğu için, evin açık ve kapalı mekânları için oldukça geniş manzara noktaları düşünülmüş.

İç mekânda tuğla duvarlar, bakır renkteki kaplamalar bulunuyor. Bambu ağacından yapılan yer döşemeleri de oldukça doğal bir görüntü sunuyor.

Ev sahiplerinden Miyo, “Biz gösterişli insanlar değiliz. Oldukça sade yaşamayı seviyoruz ve evimizde özellikle de ışığın bolca olmasını istiyoruz.” diye tasarım anlayışlarını anlatıyor.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir