Mimar: Eskew+Dumez+Ripple

Louisiana Üniversite’sindeki Paul and Lulu Hilliard Üniversitesi Sanat Müzesi, sıra sütunlu binalarda modern bir yorumu karşımıza çıkarıyor. 1967 yılında inşa edilen üniversitenin yeni binası, Eskew, Dumez, Ripple tarafından tasarlanmış olup, bina sergiler ve yönetim birimleri için 371,6122 metrekareden, 3.065,8003 metrekareye kadar genişletilmiş.

Yeni bina, çelikten bir dış çerçeve strüktürü ile oluşturulmuş olup, 3 cephesi prefabrik duvarlarla sarılırken, dördüncü cephe camla kaplanmış. Günün çeşitli saatlerinde, şeffaf bir görünüm yaratan cam, bazı saatlerde ise ışığı yansıtmasıyla daha farklı bir görünüm oluşturuyor. Yeni binanın ikinci katı, camla kaplanmış ve cam cephe burada dışarı doğru genişlemiş.

Sonuç olarak, camın şeffaf göründüğü saatlerde, havada uçan bir bina ile karşılaşırız.Dumez, tasarımını şöyle anlatıyor, “Ziyaretçiler, eski binayla bu yeni olanı karşılaştırdıklarında, uçarken bir şekilde yere tutturulabilmiş, hafif bir strüktür görecekler. Binayı tasarlarken PHA Işıklandırma Tasarım şirketiyle çalıştık. Tasarımcıların ürettiği ışıklandırma sistemi şeması, binanın geceleri, tüp şeklindeki elemanlardan gelen mavi ve derinlik etkisi veren bir ışıkla ışıklandırılmasını öngörüyor. Buna karşın, dış mekânda, geleneksel, beyaz bir ışıklandırma hüküm sürüyor.”

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir