Ernö Goldfinger’ın Glenkerry Evi, bir “dikey köy” dür

 

 

Editör: Lizzie Crook

 

 

Open House London ile birlikte yayınlanan bu kısa film, mimar Ernö Goldfinger’in ütopik konut idealleriyle birleştiren bir kule olan Glenkerry House’a bu kez odaklanıyor.

 

 

Stephenson / BishopFilms’ten Edward Bishop tarafından filme alınan film, festival tarafından 2020 programı için yaptırılan, şehirde bulunan, gözden kaçan ve sıra dışı yerlerin video turlarından birisidir.

 

 

 

 

 

 

1977 yılında Poplar’da inşa edilen Glenkerry House, bir konut kooperatifidir ve   14 katlı bir konut kulesidir, kooperatif olması da  bloğun sakinleri tarafından yönetildiği anlamına gelir.

 

 

Balfron Kulesi’nin de dahil olduğu Blackwall Tüneli’nin kuzey girişindeki bir grup beton kule bloğu ve alçak konut, Macar mimar Goldfinger’in Brownfield yerleşiminin  bir parçasını oluşturmaktadır.

 

 

 

 

Glenkerry House içinde bir daire

 

 

Videoda, tur rehberi ve Glenkerry House sakini Katie John, 79 adet cömert boyutlu daireye ev sahipliği yapan kulenin tasarımından ve tarihçesinden bahsediyor.

 

 

Dairelerin çoğunda bir veya iki yatak odası bulunur, ancak ayrıca zemin katta dört yatak odalı iki katlı daireler ve 12 adet  üç yatak odalı daire bulunmaktadır. Bunlar, her üç kat için yalnızca bir koridor gerektiren birbirine kenetlenmiş bir düzenlemede konumlandırılmıştır, böylece sakinler için yaşam alanını maksimize edilmeye çalışılmıştır.

 

 

Videoda görülebilecek diğer ilginç detaylar arasında kule bloğunun topluluk bahçeleri, çalı dokulu beton yüzeyleri ve çıkıntılı bir kazan dairesi ile tepesinde bulunan bir servis kulesi yer alıyor.

 

 

 

 

Glenkerry House’dan Balfron Kulesi ve Carradale Evi’nin bir görünümü

 

 

John, içeride dairelerin geniş boyutları ve geniş pencerelerinin, Goldfinger’ın ütopik konut ideallerinin ve “herkesin yüksek kaliteli bir konaklamayı hak ettiği” inancının bir yansıması olduğunu açıklıyor.

 

 

Videoda da yer alan Glenkerry House sakini Alberte Lauridsen’e göre, bu idealler bugün de kuleyi yöneten sakinler gibi varlığını sürdürüyor. Daireler ayrıca mütevazı gelire sahip kişiler için daha uygun fiyatlı olmalarına yardımcı olmak için piyasa değerinin altında fiyatlandırılır.

 

 

Lauridsen, Glenkerry House’un “topluluğun devam ettirilmesi konusunda herkesin söz sahibi olduğu dikey bir köy” olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

Evin topluluk bahçeleri

 

 

Dezeen, Open House London’ın medya ortağı ve festival boyunca her gün farklı bir video yayınlayacak.

 

 

Filmler, koronavirüs pandemisine yanıt olarak küratörlüğünü yaptığı ve bunun sonucunda halka açılan daha az sayıda bina olan festivalin 2020 yılı için programının bir parçası.

 

 

Open House London, 19-27 Eylül tarihleri arasında Londra’daki mekanlarda ve çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Festival süresince her günkü  videolar Dezeen’de yayınlanacak.

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

Danışman: Katie John
Yapımcılar: Nyima Murry ve Ella McCarron
Videograf: Stephenson’dan Jim Stephenson / BishopFilms

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

2 Comments

  1. Düşeyde köy yaratmak, düşey dubleks apartmanlardan 70 li yıllarda Mecidiyeköy şimdiki Cevahr iş merkezine bakan köşede önemli bir apartman vardır bizde de. Ama çok az denenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir