Tasarım: Bruner / Cott & Associates

Editör: Ian Volner adlı geliştiriciden

 

New England’ın Berkshire Tepeleri’nin tam kalbinde yer alan Massachusetts Çağdaş Sanat Müzesi (MASS MoCA), tipik sergi yerlerinden uzak bir ortamda zamanımızın en cesur ve en zorlu çalışmalarını sergiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1999 yılından beri burası, North Adams kasabasında bir fabrika olan Arnold Print Works kompleksidir. Boston merkezli Bruner / Cott & Associates, 20 bina sanayi kampüsünün adaptif olarak yeniden kullanılmasını son 20 yılda birkaç aşamada birinci sınıf bir sanat tesisine dönüştürdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mevcut kama şeklindeki yapı, kampüsün en batı noktasını işaret ediyor ve hepsi orijinal çıplak tuğla duvarlar, zarif pencereler ve ince dökme demir sütunlarla dolu toplam 12.000 metrekarelik sergi alanına sahip üç kat içeriyor. Bu unsurları bir başlangıç ​​noktası olarak kullanan Bruner / Cott, yeni rolü için binayı yeniden yönlendiren bir tasarım dokundu: Kalbinde, havadar, ışıklık tepeli bir koridor, her biri biraz farklı olan, galeriden galeriye ziyaretçilere rehberlik eden bir omurga görevi görüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müzisyenler, çift katlı bir salonda, ustaca yapılandırılmış bir James Turrell enstalasyonu ve sanatçı Spencer Finch’in bir ampul haline getirilmiş bölümü yaratırlar. Davetkar, kolayca gezilebilir, ancak eski binanın kaba ve rustik ihtişamını somutlaşmış karbonunu da koruyan bir şemada Bina 6’nın iç kısmı, sergilenen sanat nesleri kadar etkileyici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ProjeBilgileri

 

 


Proje: MASS MoCA Binası 6,
Yeri: North Adams, Mass.
Müşteri: MASS MoCA
Mimar: Bruner / Cott Architects, Boston. Simeon Bruner, Henry Moss, AIA, Jason Forney, FAIA (müdürler); Aoife Morris, AIA, George Gard, AIA, Stephanie Power, AIA, Lena Kozloski, AIA, Nat Crosby (proje ekibi)
İnşaat Mühendisi: Arup
MP Mühendisi: Petersen Mühendislik
Elektrik Mühendisi: R.W. Sullivan
Yangından Korunma (kampüs): Yangından Koruma Hizmetleri
İnşaat Mühendisi: Tepe Mühendisliği
Çevre Danışmanı: GZA GeoEnvironmental
İnşaat Müdürü: Gilbane Building Co.
Aydınlatma Tasarımcısı: Lumen Studios
Akustik: Acentech
Kod ve Yangından Korunma: Cosentini Associates
Maliyet Tahmini: Daedalus Projeleri
Yemek Servisi: Colburn & Guyette
Özellikler: Kalin Associates
Donanım: Assa Abloy
Yapısal Ahşap Testleri: Ahşap Danışmanlık Hizmetleri
Bina Taraması: Mevcut Koşullar Anketi
Çevresel Grafikler: OverUnder
Boyut: 12.000 m2
Maliyet: 33 milyon dolar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Malzemeler ve Kaynaklar

 

 


Yapıştırıcılar / Kaplamalar / Mastikler: Bona Mega, Bona Sport Seal 350 Sızdırmazlık Maddesi, Evrensel Sertleştiricili Bona Trafiği
Kapılar: Won-Door (Yangın koruma kapısı); Cornell (yuvarlanan M100 FireGuard Kapatma Sistemleri)
Dış Cephe Sistemleri: Mevcut tuğla kurtarma
Asansör: Thyssenkrupp Endura Asansör
Döşeme: Kurtarılmış orijinal ahşap döşeme
Cam: İmparatorluk Cam Yapıları (yalın-özel ışıklık)
HVAC: Mitsubishi Electric City Multi VRF Mekanik Ünite
Duvarcılık / Taş: Mevcut tuğla kurtarma
Metal: Eaton B-Line Havalandırmasız Tekneli Metal Kablo Kanalı
Çatı Kaplama: Berridge Manufacturing Co. Victoria Zona
Pencereler: Wausau Pencere ve Duvar Sistemleri (özel alüminyum pencereler; Seri 8300 sistemi)

 


Massachusetts Çağdaş Sanat Müzesi’nde (Mass MoCA) 6 binası 28 Mayıs 2017’de açıldı.

 

 

PROJE AÇIKLAMASI

 

Aşama III’ün tamamlanmasıyla birlikte MASS MoCA, ülkenin en büyük çağdaş sanat müzelerinden biri haline gelmiştir.

 

 

12.000 metrekarelik gelişmemiş bir alana sahip iki bina, video, film ve multimedya sergilerinin yanı sıra etkinlikler, atölyeler ve depolama için sergi alanları yaratıyor. Tasarım, sanatçılar, vakıflar ve koleksiyoncularla işbirliği yaparak Mass MoCA’nın “müze içindeki müzesi” konseptine devam ediyor.

 

 

 

Bir koleksiyon James Turrell’ın 10 eserine odaklanıyor. Laurie Holin’in aktif bir arşiv ve kayıt stüdyosu varken Jenny Holzer projeksiyonlarını özel olarak tasarlanmış bir galeride sergiler. Louise Bourgeois ve Robert Rauschenberg’in başlıca çalışmaları, destekleyici materyallerle birlikte, vakıfları aracılığıyla uzun vadeli kredi almaktadır. Her koleksiyon kendi özel karakterini aktarmak için yazarı tarafından küratörlüğünü yerine getirilir. MASS MoCA, Sarah Oppenheimer gibi gelişmekte olan sanatçıların kurulum parçalarını değiştirmek için kalan alanların küratörlüğünü yapıyor.

 

 

III. Aşama, 25 yıllık bir master planın gerçekleştirilmesidir ve saha dolaşım planını tamamlayarak MASS MoCA kampüsünü keşfetmenin çeşitli yollarını teşvik eder. Bu aşamada iki katlı etkinlik alanı ve büyük müzik festivallerine yeşil salon desteği yer alıyor.

 

North Adams ticaret bölgesinin neredeyse üçte birini kapsayan bir ayak izi ile müze, şehrin ekonomik canlanmasının merkezinde yer alıyor ve sürekli genişlemesi, toplum üzerindeki etkisinin gücünün kanıtı. III. Aşama ayrıca MASS MoCA ile North Adams kasabası arasındaki bağlantıları geliştirmeye devam etmektedir. West Main Street erişim yolunun geliştirilmesi, müzenin şehir merkezindeki ticaret bölgesine erişimini arttırır ve kampüs bisiklet yolları müzeyi bölgesel bir yol girişimine bağlar.

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir