Mimar: Arthur Andersson ve Christopher Wise

Kansas State Üniversitesi’ndeki Beach Müzesi’ne bir eklenti yaptırma fikri ortaya çıktığında, dah önce Moor için çalışmış olan Arthur Andersson ve Christopher Wise’ın bu işe uygun oldukları görüldü. Andersson ve Wise için tasarım yapma konusundaki en büyük sorun, ustalarını taklit etmeden, onun dikkat çektiği noktaları uygulayabilmek. Mimarlar, bu sorunu aşabilmenin en iyi yolu olarak da, kampüsün içerisinde bulunduğu mekânın yerel dilini iyi çözümlemek ve bu dile uygun bir eklenti tasarımı icat etmeyi seçtiler.

Beach Müzesi, küçük, Amerikalı sanatçıların eserlerine ev sahipliği eden, bölgesel bir güzel sanatlar müzesi.Tasarımın ilk kılavuzları, orijinal bina ve en önemli yerel malzeme olan lületaşı oldu. Moor’un tasarlamış olduğu orijinal bina, sıcak ve soğuk tonların birbiriyle kombine edilmesine dair yepyeni bir deneyimdi. Bu program, eklentide de sürecek. Eklentideki formlar da daha basit ve daha heykelsi bir görünüme sahip.

Andersson ve Wise, kireçtaşını kullanarak, bölgenin buz gibi, büyük ve mavi gökyüzünü tasvir ettiklerini belirtiyorlar.

Eklenti, bölgenin sanat anlayışından oldukça etkilenmiş ve özellikle de John Steuart Curry’nin eserleri bina eklentisine ruhunu katmış gibi görünüyor.

Kıvrımlı bir duvarla kaplı avlu, yeni binayla orijinal binayı birbirine bağlayarak, eski ile yeni arasında hem bir geçiş, hem de keskin bir ayrın yaratmış durumda.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir