Surman Weston, Londra’da üç bahçeli “karakterli aile evi” inşa etti

Mimarlık stüdyosu Surman Weston’un Londra’nın güneydoğusundaki çevresinden faydalanarak kendi kendine inşa ettiği bir proje olan Peckham House’u, vur-kaç tuğlalarla canlandırılan bloklu bir form tanımlıyor .

 

Peckham House , Surman Weston , Tom Surman ve Percy Weston’ın yöneticileri için tasarlandı ve inşa edildi . Şu anda Weston ve ailesi tarafından işgal ediliyor.

Surman Weston, Londra’da kendi kendine “karakterli bir aile evi” inşa etti 

Kendi kendine inşa etme projesinin doğası gereği, ikilinin bir müşteri brifingi tarafından yönlendirilmediği ve bunun yerine büyük ölçüde parametrelerden arınmış olduğu ve kendi parametrelerini belirlemelerini gerektirdiği anlamına geliyordu.

Surman Weston, bu şekilde tasarlamanın özgürleştirici ama zorlu olduğunu, ikilide “özel bir şey yapma baskısını” bıraktığını söyledi.

Vur-kaç tuğlalarla canlandırılmıştır. 

“Bizi yönlendiren birkaç temel parametre vardı; açgözlülük yapmadan küçük alandan en iyi şekilde yararlanmak istedik ve tipik bir standartta mümkün olamayacak denemeler yapma ve riskler alma fırsatından en iyi şekilde yararlanmak istedik. Müşteri ve inşaatçı anlaşması,” dedi Surman Dezeen’e.

 

“Ayrıca evin ilgi alanlarımızın ve kişiliklerimizin bir yansıması olmasını ve karakterli bir aile evi gibi hissetmesini istedik; tematik veya stilize değil, hayat dolu.”

Çatıda sera var 

Surman, Peckham House’un “kendi bağlamına kök salmış” hissetmesinin de kritik olduğunu söyledi.

“Çevredeki mimari tarzlara referans vermekten, çoğu zaman onları altüst etmekten veya binalarımızda şakacı bir şekilde yorumlamaktan hoşlanıyoruz” diye açıkladı.

Çatı katında sitedeki üç bahçeden biri bulunmaktadır. 

Surman, “Bu durumda, evin biçimi ve dış görünümü, bitişik üç mimari arasında aracılık ediyor. Karşıdaki acımasız ve heybetli çok katlı otopark, güneyde Viktorya döneminden kalma teraslı evler ve doğuda yerel yönetim toplu konutları” diye açıkladı. .

Peckham House’un ortaya çıkan formu, otoparka bir gönderme olması amaçlanan monolitik bir küboiddir. Bununla birlikte, bitişikteki Viktorya döneminden kalma teras üzerindeki görsel etkiyi azaltmak için stüdyo, tuğlaların birbirinden belli bir mesafede döşendiği dekoratif vur-kaç tuğla örgüsünü tercih etti.

Evin ahşap yapısı bazı alanlarda görülebiliyor 

Surman, “Sokak seviyesinde duvar işçiliği düz ve ev sağlam bir his veriyor; 1,2 metrenin üzerinde, flaman bağının başlık tuğlaları her beş sırada bir yavaş yavaş beş milimetre geriye çekilmeye başlıyor” dedi.

“Çatı terası seviyesine ulaştığınızda, başlıklar tamamen kaldırılıyor ve binanın kütlesi neredeyse gökyüzüne karışıyor. Çarpıp kaçan tırabzan aynı zamanda bitkilerin cepheden dışarı taşmasına ve aşağı yuvarlanmasına da olanak tanıyor, bu da yardımcı oluyor güçlü bir forma yumuşatmak için.”

Bazı odalarda kireç sıva bulunmaktadır 

Peckham House’un iç kısmında açık plan oturma, mutfak ve yemek alanının yanı sıra üç yatak odası ve üst katta bir banyo bulunmaktadır.

Stüdyo ayrıca, sitenin “mümkün olduğunca yeşil ve biyolojik çeşitliliğe sahip” olmasına yardımcı olan, biri önde, biri arkada ve diğeri çatıda olmak üzere üç bahçe bulunduğunu söyledi.

Çatı bahçesi gözden gizlenmiştir ve kahve noktasından yemek alanına kadar her şey olarak kullanılmak üzere kayar mantar kapakla erişilen bir serayı içermektedir.

Surman, “Aynı zamanda meyve ve sebze yetiştirmek, çamaşır kurutmak için de kullanılıyor ve evin havalandırma stratejisinin bir parçası; yaz aylarında sera sıcak havayı evin içine çekerek evin pasif olarak havalandırılmasına yardımcı oluyor” dedi.

Zemin katta açık plan oturma, mutfak ve yemek alanı bulunmaktadır. 

Peckham House’un mühendislik stüdyosu Structure Workshop ile birlikte geliştirilen yapısı ağırlıklı olarak ahşap ve geri dönüştürülmüş agregadan yapılmış bir tür blok olan Lignasit’ten oluşuyor.

Kurucuların kendileriyle çalışırken kendilerini rahat hissettikleri “denenmiş ve test edilmiş bir yöntem” olduğundan, bu kombinasyonun öncelikle “pragmatik bir seçim” olduğunu söylediler. Bu aynı zamanda blok yapının termal kütlesini kullanırken yapının yerleşik karbonunu azaltma çabasıdır.

1. Kat Planı
Çatı katı planı
Yapı, evin her yerinde ifade ediliyor ve “zengin bir malzeme, doku ve renk dokusu” yaratmaya odaklanan iç tasarım stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.Surman Weston, bunun en iyi şekilde, blok duvarların kireç sıva ve ahşap kirişlerle yan yana getirildiği ana yaşam alanında keyfini çıkardığını söyledi. Burada döşeme aynı zamanda ahşap yapının üst kısmındaki kesimlerden kurtarılan uç damarlı tahta bloklardan da yapılmıştır.

Kesit

Projedeki diğer öne çıkan detaylar arasında alüminyum profillerden yapılmış özel yapım raf sistemi ve marangoz Tim Gaudin tarafından hazırlanmış , ön cephedeki giriş kapısında ters çevrilmiş kemerli kapılar yer alıyor.

Ev, mekanik havalandırmalı ısı geri kazanım (MVHR) sistemi, fotovoltaik paneller ve yerinde enerji üretimi için hava kaynaklı bir ısı pompasıyla tamamlandı.

Eski adıyla Weston, Surman & Deane olarak bilinen Surman Weston, 2014 yılında Londra’da Surman ve Weston tarafından kuruldu. 2018’de Peckham House’un arsasını güvence altına aldı.

Peckham House, stüdyonun kendi kendine inşa ettiği tek proje olmasa da en büyüğü değil. Daha önce, kulübe benzeri bir yazar barakası ve dikiş ve müzik yapımı için mantarla kaplı bir stüdyo tasarlamış ve inşa etmişti .

Giriş kapısındaki kemerli ön kapı ters çevrilmiştir. Fotoğraf: Percy Weston 

Surman’a göre, kendi kendilerine inşa ettikleri projeler müşteri brifingleriyle yürütülen projelere göre daha yavaş ve daha zorlu, ancak bu sürecin mimar olarak yeteneklerini geliştirdiğine inanıyor.

“İnşa ederken değişmeye ve iyileştirmeye devam edebilme yeteneği gerçek bir zevk ve biz, şantiyede bulunmaya ve şekillenirken alanlarda çok fazla zaman geçirmeye yanıt olarak bazı şeyleri değiştirdikçe projenin daha da zenginleştiğini düşünüyoruz. ,” diye tamamladı.

“Evi inşa etmenin harika bir öğrenme deneyimi olduğunu gördük – çok dik bir öğrenme eğrisi ve oldukça stresli – ancak bu, uygulamalarımız üzerinde büyük bir etki yarattı ve sonuç olarak daha iyi mimarlar olduğumuzu düşünüyoruz.”

Kendi kendine inşa etme planlarının yanı sıra Surman Weston’ın diğer projeleri arasında Hackney Gıda Okulu ve Surrey evinin bahçelerindeki geometrik bir havuz evi yer alıyor .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir