Tasarım: DADA
Köşe Ev Birinci sınıf bir banliyö mahallesinde çok önemli bir köşede yer alan tasarım, birden fazla cephesi etrafında dönerek üç tarafı sokak manzarasıyla etkileşime girerken onu deneyimsel hale getiriyor. Amaç , iyi düzenlenmiş bir dış mekana, çevreye duyarlı, heyecan verici bir dış çehreyle bağlanan çağdaş , sürdürülebilir bir ev tasarlamaktı .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsept

 

 

 

 

Rezidansın girişi başlangıçta geleneksel görünüyor, ancak yaklaştıkça çarpıcı bir özellik ortaya çıkıyor: yansıtıcı bir havuzun üzerinde uzanan ahşap kaplı sağlam bir duvar. Bu yansıtılan duvar daha sonra ters bir L şekline dönüşerek önemli bir gölgeli revak oluşturuyor. Kanopi çıkıntısının tasarımı, sabah güneş ışığının doğru miktarda resmi fuayeye süzülmesine izin verecek şekilde hassas bir şekilde hesaplanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezidansın iç düzeni, yapının köşesinde yer alan ve daha fazla açıklık ve görsel bağlantı hissi veren ana avlunun etrafında toplanmıştır. Bu avlu, binayı, ofset doğrusal bir geçiş yoluyla birbirine bağlanan farklı resmi ve resmi olmayan alanlara etkili bir şekilde böler.

 

 

 

 

 

 

Zemin Kat Planı

 

 

 

 

 

 

 

 

Ön tarafa doğru, resmi ön çimi bu iç avluya kusursuz bir şekilde bağlayan bir veranda oluşturmak için özenle oyulmuş resmi bölüm yatıyor. Bu korunaklı galeriye bir şöminenin eklenmesi, resmi yemeklerin toplantılar sırasında açık havada genişletilmesi için eşsiz bir fırsat sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin arka taraftaki gayri resmi bölümünde açık plan mutfak, yemek odası ve mülkün arka tarafındaki özel bahçe alanlarına doğrudan erişimi olan resmi olmayan bir yaşam alanı bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

1.Kat Plan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki güneye bakan yeşillikler, rahat salon ve mutfağa sızan bol miktarda kış güneş ışığı sağlıyor. Güneybatıya doğru her iki ucu da açık olan ana yatak odası takımı bulunmaktadır. Tamamen camla kaplı ana salon iç avluya bakarken, yatak odası arka bahçeye bakıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birinci kattaki evde biri başka bir ebeveyn olmak üzere dört yatak odası daha bulunmaktadır. İkincisi kuzeye yöneliktir ve iç avluya bakan özel bir balkona açılmaktadır. Zemin kattaki resmi mekanın üzerinde tamamen camla kaplanmış bir pavyon çok amaçlı bir mekan olarak tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zemin katının batı yüzü cadde tarafına doğru tamamen sağlam olduğundan sakinlere yeterli mahremiyet sağlanıyor. Bunun üzerinde, güneş kontrolüne yönelik bir ekran olarak, uygulanan güneş kırıcıya ihtiyaç duymadan, etkili bir şekilde kendi kendini gölgeleyen bir cephe oluşturan, etrafı saran bir ahşap panjur sistemi geliştirildi. Ev ayrıca pasif tasarım ilkelerini içerecek şekilde tasarlandı. Anahtar odalar ve alanlar, doğuya ve batıya bakan pencerelerin en aza indirilmesiyle, etkili güneş kırıcılarla kuzeye yönlendirilmiştir. Pencereler çapraz havalandırmayı teşvik edecek şekilde stratejik olarak konumlandırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

 

Mimarlar : DADA Partners

 

 

 

 

Alan :1000 m²

 

 

 

 

Yıl :2023

 

 

 

 

Fotoğraflar : Lightzone

 

 

 

 

Üreticiler : Amit mermerleri, Pencere Sanatı

 

 

 

 

Baş Mimarı : Sumit Arora

 

 

 

 

Peyzaj Mimarları : DADA Partners

 

 

 

 

İç Mimarlar : DADA Partners, Atelier 111

 

 

 

 

Yapısal Danışmanlar : P Arora & Associates Pvt Ltd

 

 

 

 

MEP Danışmanları : DADA Partners

 

 

 

 

İnşaat Müteahhitleri : SL Constructions

 

 

 

 

Ülke : Hindistan

 

 

 

 

Şehir : Yeni Delhi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir