Tasarım:  Giulietti Schouten Weber Architects

Face Rock Beach House, Oregon Sahili’ndeki Bandon şehrinde, okyanus kıyısındaki bir uçurumun üzerinde yer almaktadır. Ev, batıdaki deniz manzarasının ve kaya çıkıntılarının inanılmaz manzarasına açılıyor. Evin adaşı olan Face Rock, Coquille efsanesine göre Prenses Ewauna’nın gökyüzüne doğru bakmasını temsil eden, kendine özgü, yüz benzeri bir özelliğe sahip sarp bir deniz yığınıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ünlü Bandon Dunes Golf Resort’ta oynamak için düzenli olarak Arizona’dan Bandon’a seyahat eden müşteriler, yıllar önce Face Rock’a bakan bir arazi parçası satın almışlardı, ancak orada inşa etmek isteyip istemediklerinden emin olmadan siteyi boş bırakmışlardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana Plan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üst Kat Planı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir aile inzivası ve çok kuşaklı bir toplanma alanı inşa etme fırsatı, nihayetinde müşterileri bir mimar aramaya ikna eden şeydi. Oğulları, yakın zamanda firma tarafından yenilenmiş bir ev satın alan Giulietti Schouten Weber Architects’i (GSW/A) tavsiye etti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Konsepti

 

 

 

 

 

Çarpıcı konumu nedeniyle, doğal olarak birincil hedeflerden biri, evdeki mümkün olduğunca çok alandan manzarayı en üst düzeye çıkarmak, cam duvarlara okyanusa ve kaya çıkıntılarına bakmaktı. Bandon şehri, komşu evlerin görüş hatlarına göre okyanus boyunca katı aksiliklere sahiptir ve bu da evi blöfün kenarından geri çekilmeye zorlar. Başlangıçta, müşteriler dar alan için iki seviyeli bir planın her iki seviyeden de manzaraya izin verip vermeyeceğinden endişe duyuyorlardı, ancak odaların ve pencerelerin dikkatli bir şekilde yapılandırılmasının yanı sıra inşaattan önce uzun, istilacı çalıların kaldırılmasıyla manzaralar korundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın genel tasarımı, farklı aile üyelerinin estetik arzularını ve yüzyıl ortası modern esintili mimariyi kıyı diliyle bütünleştirmeye çalıştı. Dikey, Ipe zıvana ve oluk kaplama, sıcak bir dış cephe sağlarken zorlu kıyı havasına dayanacak şekilde seçildi. Kelebek çatı, her iki yönde de geniş görüş hatlarına izin vererek pencere yüksekliklerini en üst düzeye çıkarır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tahta biçimli beton vurgulu duvarlar ve alçak bir çit, sizi eve doğru kolaylaştıran ve daha büyük manzarada evi vurgulayan doğal, kıyı peyzajını çevreler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin benzersiz yönlerinden biri, düz garaj çatısının aksi takdirde boşa harcanan alanını, düşük bakım gerektiren bitkilerle yeşil bir çatı dikmek için grafiksel bir düzende kullanma kararıydı. Dikimler mevsimlere göre renk değiştirir ve üst düzey pencerelerden hoş bir zemin sağlar. Yeşil çatı ayrıca, her yıl ortalama 60 inç yağış alan bir bölge için önemli bir husus olan yağmur suyu akışını azaltmaya yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 

 

 

Mimarlar: Giulietti Schouten Weber Architects

 

 

 

 

 

 

Proje Alanı: 4074 m²

 

 

 

 

 

 

Yıl: 2020

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Daniel O’Brien – Valve Interactive

 

 

 

 

 

 

Üreticiler: Cosentino, Miele, Advantage Lumber, Ann Sacks, Asko, Chown Hardware, DCS, Duro-Last, Emser, Fisher ve Paykel, Florida Tile, Gazzini, Heat & Glo, Kentwood Floors, Kolbe, LG, MARAZZI, PentalQuartz, Sub-Zero, Taylor Metal, Teltos, TerraMai, Ventahood, Vista Profesyonel Dış Aydınlatma, Kurt

 

 

 

 

 

 


Yeşili Çatı
: Deniz Kenarında Bahçeler

 

 

 

 

 

 


Peyzaj Tasarımı
: Lilyvilla Gardens İç Tasarım: Wendy O’Brien İç Planlama ve Tasarım

 

 

 

 

 

 


Yüklenici
: JE Builders

 

 

 

 

 

 


Şehir
: BANDON

 

 

 

 

 

 

Ülke: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir