Tasarım: Byró Architekti,

Çek dağ yamacına geniş çatılı kırmızı kabin konumlandırılıyor.

Katie Son

Byró Architekti’nin çevredeki Çek tepelerinden ilham alan kırmızı ahşap kaplı bir kabin olan Kasabanın Üstündeki Kabin’in tepesinde kavisli bir çatı var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehir ile kırsal bölge arasındaki sınırda yer alan kabin, Çek Cumhuriyeti’nin Šumava dağlarının eteklerindeki ormanlık bir alan olan Svatobor Tepesi’nin yamacında yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kabin Üstü Şehir, Byró Architekti tarafından tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Yerel manzaradan ilham alan Prag stüdyosu Byró Architekti, evi çevreleyen manzaranın kıvrımlarını takip eden geniş bir forma sahip olacak şekilde tasarladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyonun kurucu ortağı Jan Holub, Dezeen’e “Eğimli çatı sayesinde, bahçeden veya uzaktan bakıldığında, evin eğrisi manzaranın ufkunu takip ediyor ve çevredeki kulübeleri sembolik olarak kapatıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabin ahşap kaplıydı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı boyalı ahşap çıtalar, ekstra mahremiyet sağlayan çitler oluşturmak için yola bakan cephenin her iki yanından geçerek evin duvarlarını sıralar.

 

 

 

 

 

 

Evin bir tarafının ötesinde, çitin içine gizlenmiş bir kapı ana girişe götürürken, binanın diğer tarafında bir avlu çitle gizlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

Holub, “Ev çitinin ilkesi, bölgedeki çoğu çit ve kulübede görülen temel kırmızı renginden esinlenerek kırmızı rengin tutarlı kullanımıyla güçlendirildi” diye açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahşap çıtalar kırmızıya boyandı

 

 

 

 

 

 

 

Çitin çıtaları, kabinden uzaklaştıkça daha fazla aralıklı hale geliyor ve mahremiyet seviyesini korurken çevredeki doğanın manzarasını sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan Şeması

 

 

 

 

 

 

Holub, “Çıtalar yavaş yavaş seyrekleşerek avlu ve çevredeki ağaçlar arasında görsel bir bağlantı bırakırken aynı zamanda açılı olarak şeffaf olmayan bir duvar oluşturdukları için yoldan geçenlere mahremiyet sağlıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarımı, yerel çevre düzenlemesi tarafından bilgilendirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir konut sakini için tasarlanan evde açık plan bir mutfak, oturma ve uyku alanı ile evin ana seviyesinde asılı bir misafir odası bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyo, evin geri kalanına kapalı tek alan olan banyo ile iç mekanı olabildiğince açık tutmayı amaçladı. Banyonun duvarları, evin köşesinde arkasında oturan uyku alanı için ek mahremiyet sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesit Şeması

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontrplak panellerle kaplı eğimli bir tavan, iç mekana sıcaklık katıyor ve merdivenle erişilen asma kattaki misafir odasının üzerinde en yüksek noktasına ulaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Byró Architekti, inşaat maliyetlerini minimumda tutmak için iç mekan boyunca laminat depolama üniteleri, ısmarlama mobilyalar ve el yapımı kontrplak kapaklı dolaplar dahil olmak üzere düşük maliyetli mobilyalar kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kat iç boyunca kullanıldı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Holub, “Ev, esasen mevcut en ucuz malzemelerden inşa edildi” dedi. “İç mekan ağırlıklı olarak, mütevazı alanı verimli bir şekilde düzenlemeye yardımcı olan ve geniş depolama alanı sağlayan ısmarlama mobilyalarla döşenmiştir.”

 

 

 

 

 

 

Holub, “Evin cephesi rastgele yerleştirilmiş ve yönlendirilmiş plansız çatı çıtalarından, zemin basit betondan ve pencereler plastikten oluşuyor” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 İç mekan büyük ölçüde açık plan bir tasarıma sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

Üç aylık bir süre içinde inşa edilen ev, neredeyse tamamen stüdyo tarafından inşa edildi.

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyo, “Bu küçük ev bize eşsiz bir deneyim sundu” dedi. “Komple proje tasarımına ek olarak biz mimarlar, neredeyse tamamen kendi başımıza iki kişi arasında gerçekleştirdiğimiz inşaatına da katıldık.”

 

 

 

 

 

 

 

“Böylece proje bizim için her yönden bir deney haline geldi ve projenin, para eksikliğine rağmen benzersiz bir şey elde etmenin mümkün olduğunu kanıtladığını düşünüyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Ev üç ayda inşa edildi

 

 

 

 

 

 

Son zamanlarda Dezeen’de öne çıkan diğer Çek evleri arasında Prag’daki 1920’lerden kalma bir villanın modern bir uzantısı ve bir Çek ormanındaki kavisli ahşap çerçeveli bir ev yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Ondřej Bouška’ya ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir