Mimar: Henriquez Partners Architects

Cardova Parkade, Vancouver kent merkezini yeniden canlandırmak amacıyla etraftaki tarihî mimarlık parçalarını, modern yorumla birleştiriyor.

Vancouver kentinin canlandırılması projesi dâhilinde Henriquez Partners Mimarlık, Woodward’un müşterilerine hizmet edecek bir otopark yapımı projesinin tasarımı için görevlendirildi.

Kent merkezinin doğu yakasında bulunan yeni yapı, Cardova Parkade, kent merkezinin canlandırılması projesinin bir parçası. Mimarlardan beklenen tek hassasiyet, 20. yüzyıl mimarîsine saygılı bir tasarım yapmalarıydı.

3200 metrekarelik beton yapı, Trounce Alley’in üzerine biniyor. Yapının bir tarafında Water Caddesi, diğer tarafında ise Cardova caddesi, tam karşısında da Woodward binası bulunuyor.

Kirişli beton duvarlar, park alanının ortasına yerleştirilmiş olup, bu duvarlar otoparkın merkezini oluşturuyor. Duvarların en üst noktasının kapalı olmaması, günışığının içerilere kadar girmesini sağlıyor ve buradan gelen hava ile çevreci bir filtre sistemi, mekânın havasını temizliyor.

Granitten ve çelikten oluşan dış cephenin kafes biçimi, 19. yüzyıldan kalma tren istasyonunu andırıyor.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir