Mimar: AC Martin

Nutwood otoparkı, canlı bambulardan oluşan duvarları ve bahçesindeki çiçekli ağaçlarıyla, çevreci bir otopark işlevini karşımıza çıkarıyor.

California State Üniversitei Fullerton mastır planının mimarı olan AC Martin, 2541 arabalık bir otopark tasarlayarak, kampüsteki 30000 öğrenci ve çalışanın ihtiyaçlarını karşılamış. 2006 yılında tamamlanan, 5 katlı otopark, kampüsün güneybatısından, kampüse yeni bir giriş imkânı da yaratmış.

AC Martin, otoparkı 3 taraftan saran, yeşil bir çember oluşturmak suretiyle, beton duvarlar konseptini geride bırakmış. Yaşayan duvarlar oksijen üretiyor ve binanın tekil, devasa yapısını bir anlamda bozuyor.

Ken Lewis: “Bizim tasarımımız, kampüs içerisinde ekolojik bir park alanı yapmayı taahhüt ediyor.” diye konuşuyor. Park alanında, aynı zamanda elektrikli arabalar için de özel yerler mevcut. Otopark, enerji tasarruflu, hareket algılamalı florasanlarla aydınlatılıyor. Aynı zamanda, tasarımda, oldukça kapsamlı bir su tasarruflu sistem düşünülmüş. Binaya düşen yağmur damlaları, etraftaki yeşil alanlar için sulama suyu olarak kullanılıyor.

AC Martin, dinamik bir giriş cephesi yaparak, burayı metal ve camdan dokunmuş ince panellerle kaplamış. Dış cephedeki buzlu camlar, hem içeriye direk gün ışığının girmesini engelliyor, hem arabaların görüntüsünü dışarıya yansıtmıyor, hem de araba farlarının camlardan dışarı sızmasıyla farklı görsellikler oluşturuyor.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir