Bir Mimar Üç Havaalanı

 

 

 

Yakup Hazan

 

Yakup HAZAN, ADMMA Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nü bitirerek Yüksek Mimar ve Restorasyon Uzmanı oldu. Girmiş olduğu mimari proje yarışmalarında 8 birincilik ve 40‘a yakın ödül ve mansiyon kazandı.

Mimarlık hayatında yarışma yöntemiyle birinci olduğu projeler uygulandı. Konut, otobüs terminali, idari binalar, askeri binalar, opera binası, kültür merkezleri, havaalanı, turistik tesis gibi konularda projeler üretti ve ürettiği projeler uygulandı. Ayrıca rölöve ve restorasyon proje çalışmaları yaptı.

Havaalanı konusunda, yabancı danışmanlarla birlikte yurtiçi ve yurtdışında proje ve uygulamalar yaptı. Türkiye’deki birçok üniversitenin mimarlık fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Mimari Proje Yarışmaları’nda da asli jüri olarak görev almıştır.

Sivas Havaalanı

Sivas Havaalanı İç ve Dış Hatlar Terminali  7.380 m2’lik bir alanda 11.726 m2 terminal binası toplam inşaat alanı ile Yakup Hazan Mimarlık tarafından tasarlandı.

Alanda Türkiye’nin en uzun ve geniş pistinin bulunmasının yanı sıra, 7 araçlık itfaiye binası, ısı güç merkezi, iş makineleri garajı, arıtma tesisi, ada içi yollar, 10 bin metrekare otopark alanı bulunmakta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kars Havaalanı

 

Ulaşıma ilk kez  1998 yılında açıldı.  Kars Havaalanı, Türkiye’nin kuzeydoğusundaki şehirler için büyük bir önem taşımaktadır. Havaalanına gelen giden yolcular sadece Kars ve ilçelerinden değil; aynı zamanda Ağrı, Ardahan, Artvin şehirlerine de ulaşmaktadırlar. Yeni yapılan ve yapılması planlanan yollarla Kars Havaalanı sadece bölgenin değil komşu ülkelerinde ulaşımında yer alabilecektir.

Proje de 35 bin metrekare kapalı, 11 bin 500 metrekare otopark alanı ve 440 araçlık otopark bulunmaktadır.

 

 

 

 

Kars Havaalanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erzincan Havaalanı

 

* Toplam 30 bin metre kare alana sahip terminal, döner bombeli çatıya sahip. Böylece yoğun kar yağışı sırasında çatıda kar birikmiyor. Yağmurdaysa özel eğimle su akışı sağlanıyor. Binada yağmur tahliye borusu bulunmuyor. ‘Yağmur hasatı’ olarak adlandırılan yöntemle dış yıkama doğal yollardan yapılıyor.
* Bölge yoğun yağış aldığı için temel üzerinde bodrum katı yapıldı. Çevre şartlarının binaya zarar vermesinin önüne geçildi.
* Havalimanı teknik alt yapısı TAV IT tarafından gerçekleştirildi. Özel yazılımların kullanıldığı sistem, şu an Türkiye’nin en yeni havalimanı teknolojisine sahip.
* Kapasite yıllık 2 milyon. Büyüme için dışarıya üç körük takılabiliyor. Böylece kapasite bir anda 3 milyon yolcuya çıkartılabiliyor. Binanın sağına ve soluna formu bozulmadan eklenebilecek ek terminallerle kapasite yıllık 10 milyona kadar yükselebilecek.
* Geliş ve gidişin tek katta olması kullanım kolaylığı sunuyor.
* İç yapıda panellerde geri dönüşümlü malzemeler seçildi.
* 50 milyon liraya mal olan terminalde 3 bin 500 ton çelik, 3 bin ton demir ve 40 bin metreküp beton kullanıldı.

 


 

Kaynak: Yakup Hazan Mimarlık

 

 

 

YAKUP HAZAN MİMARLIK – ARREDAMENTO TASARIM DERGİSİ 01/12/2009

1. Bürolarda neye göre bir standardın belirlenebileceği tartışmaya değer. Çalışılan mekanın fiziksel boyutu büroların büyüklükleri hakkında ne kadar bilgi verebilir?
Home ofislere ya da bir mekanın birden fazla büro tarafından kullanıldığı sistemlere (Table Space) doğru giden gelişmeler karşısında büyüklük kavramının ne kadar göreceli olduğunu görebiliriz. Sorunun karşılığını atölyemiz hakkında bilgi vererek ve görsel dökümanlar sunarak verebiliriz.

Atölyemizde; teknik grup, stajyer grup idari grup ve danışmanlar olmak üzere yapılanmaya gidilmiştir. Mimari projenin tasarımından yapıldı projelerine kadar olan bütün aşamaları atölyemizde hazırlanır. Mühendislik hizmetleri için konuya uygun ve bizim sistemimizi kavrayabilecek gruplarla çalışmaktayız.

2. Atölyemizde birlikte çalıştığımız çekirdek ekibin mimar kökenli olmasına özen gösteriyoruz. Mimarlık okullarından mezun olan genç mimarlardan ofis düzeninde deneyim bekleyemezsiniz. Sadece atölye düzeninde çalışıp çalışmak istemediği, ekip içerisinde uyumlu olup olmadığı ve istekli olması önemli kriterler olarak görülebilir. Deneyimi atölyemizde elde eder ve daha sonrada sürece katkı koyar.

Atölye binalarının tasarımı ve hayata geçirilmesi sürecinde birçok mimar çalışmak istemektedir. Hatta birinci tercihlerle önde gelen seçim de olabilir. Ancak bu sürece birebir dahil olabilmek için uzun süre, ısrarla ve yılmadan çalışmak gerektiği, projelerin tasarlandığı ve hayata geçirildiği ortamlarda zaman geçirilmesi gerektiği gözden kaçırılmamalıdır.

3. Tanıtım açısından ele alındığı zaman atölyelerin kendilerini ifade edebilmeleri için sadece iyi ve özgün tasarımlar geliştirmeleri yeterli olmamaktadır. Profesyonel kadrolarla tasarladıkları mimari ürünlerin tanıtımını sağlamaları gerekmektedir. Hatta konuyu biraz daha genelleştirip atölyenin kendisinin profesyonel kadrolar tarafından tanıtım aşamasında desteklenmesi gerekmektedir. Kendi bünyemizde profesyonel kadrolara ulaşmak için idari grubumuz destek vermektedir.

4. Tasarım başlamadan önce bilgi birikimimizi güncelliyoruz. Bunun için kendi kütüphane arşivimizi kullandığımız gibi üniversite kütüphaneleri ya da internet ortamındaki doğru bilgilerden yararlanıyoruz. Tasarımın başlangıcını eskiz ve maketler üzerinden ele geçiriyoruz. Defalarca hazırlanan serbest el eskiz çalışmaları ve hazırlanan onlarca eskiz maketleri araç olarak kullanılırken diğer taraftan üretilen tasarım bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bilgisayar programlarının yetenekleri tasarımımızın niteliğini artırmak için kullanılmaktadır. Giderek tasarımın gerçekleşme aşamasını bilgisayar ortamında görürüz ve değerlendiririz.

5. Tasarım aşamasında uygulama ve detay projelerinin hazırlanması ve geliştirilmesi aşamalarında benim tarafımdan ve ekibim tarafından projeler bilgisayar ortamında hazırlanmaktadır. Gerek atölyenin arşivini kullanmak, gerekse disiplinler arası örgüyü kurmak ve bilgilerin birbirlerine etkilerini olumlu hale getirmek için bilgisayar ortamına ihtiyaç duyarsınız. Özellikle mimarlık ürünlerinin ölçeklerinin değişmesi ve teknolojinin tasarımlara hakim olduğu bu dönemde bilgisayarlar olmadan mimarlık yapmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

6. Bilgisayar programlarının sınırlarını zorlayıp programın size sunduklarını kabul etmezseniz tasarıma ait özel sonuçlar elde edebilirsiniz. Aksi takdirde görsel programlar kullanarak elde ettiğiniz ürünleri mimari ürün zannedebilirsiniz. Bu durumun şu anda bazı gruplar tarafından yeterince algılanamadığını düşünüyorum. İyi bir render’ın iyi bir mimarlık ürünü olduğunu zannedecek bir yanılsama içinde olmamalıyız. Bütün görsel programları mutlaka kullanmalıyız ancak tasarlanan nesnenin niteliğini artırıcı yönde gereksinimi sağlamak için araç olarak kullanmalıyız ya da programın yeteneğini kullanarak tasarlanan nesnenin kendisine ait bir çıkarım yapabilmek için kullanmalıyız.

7. Tasarım yapabilmek için belli alışkanlıklara ihtiyaç duyulabilir. Özgürce düşünüp sınırsızca hayal edebilmek için ruh halinizi taşıyabilmelisiniz, değiştirebilmelisiniz. Her tasarımcı kendine ait yöntemler geliştirebilir. Bu yöntem maket üzerinden ya da eskiz çizimleri üzerinden olabileceği gibi doğrudan bilgisayar ekranında da olabilir. Konsantre olma durumundan bahsetmeye çalışıyorum. Önemli olan sonuç üründür. Tasarlanan nesnenin hangi yöntemlerle tasarlandığı değil.

Bir konunun altını çizmek istiyorum:
Bilgisayarların hayatımıza bu kadar fazla girmiş olduğu şu dönemde bilgisayar ve araçlarının tasarımcıyı daha çabuk ve steril olarak konsantre edebileceğini düşünüyorum. Ele geçirilen ürün bilgisayar ortamında ele geçirilirse daha çok günümüze ait olur diye düşünüyorum.

8. Mimarlar odasından bir beklentimiz olamaz. Orası mimarlara aittir, katkı koyduğumuz oranda ayaktadır. Herhangi bir konu için katkı koyar ve sonuç alırsınız. Odaya katkı koymadan odadan beklentide bulunulmasını anlamakta güçlük çekiyorum.

9. Kapital olmadan mimari ürünler hayata geçirilemez. Bu mimarlığın her aşamasında böyledir. Mimarın da kapitalist olmasını anlayamıyorum. Atölyeler sektör haline geldiklerinde, çalışan sayısı 500’ü aştığı zaman belki bir kimlik durumundan söz edilebilir.

10.
Her işveren için zorluk derecesi başka başka konular olabilmektedir. Kimi işverenler olmayacak zamanlarda proje elde etmek isteyebilir. Kimisi olmayacak ücretler önerebilir. Bu gibi  bütün davranışlara karşı durmadığımız zaman mimarlık yapma şansınızı baştan kaybedersiniz.

Kaynak: ARREDAMENTO TASARIM DERGİSİ 01/12/2009

12 Comments

 1. ben bir mimarlık öğrencisi olaraktan bu projelerin mimari planlarınıda görmek istiyorum..rica etsem onları da koyabilir misinizz ?

 2. geçen hafta erzincan havalanını görüp merak edip mimarının kim olduğunu araştırırken yakup beyin yaptığını öğrendim. erzincan havaalanını beğendiğim için araştırdım ancak aynı mimarın sivas havaalanının da projesinin yaptığını öğrenince çok şaşırdım. erzincan havaalanını başarılı bir çalışma olarak bulmama rağmen sivası hiç başarılı bulmadım. sanki aceleyle akşamdan sabaha yetiştirilmiş bir proje gibi geldi. sivasa her gidişimde önce müteahhitine kızıyorum çünki çelik ve ince imalatı gördüklerim arasında en kötülerinden biri ikinci olarakta mimarına kızıyorum detaylarına hiç kafa yormamış. zaten kafa yorsada o kadar karışık bir kabuk yapmışkı gereksiz zorlama bir proje çıkmış ortaya. keşke bu tarz projeler yapılırken ciddi bir yarışma yapılıp ondan sonra uygulama yapılsa. sivas havalanının çok çirkin olması erzincan havaalanının güzel olmasının maalesef önüne geçiyor.

 3. Değerli Mimarımız Yakup Hazan Bey
  Ben K.B.T Kimya nın KristalBond ürünü ile ilgili bilgi paylaşmak için size ulaşmaya çalışıyorum.Ancak mail adresinize ulaşamadım.Ürünümüz Japon firmaya ait olan sıvı cam kaplaması.UV %99 Kızıl ötesi ışınlar % 90 oranında kesen Yazın 10 derece Kışın 3 derece ısı farkı yaratan ve % 20 enerji tasarrufu sağlayan bir ürün.Ben firma sorumlusuyum.Sizinle detaylı konuşmanın faydalı olcağını düşündüm.
  Çalışmalarınızda başarılar diler saygılar sunarım.

  CENK GÜRLE
  K.B.T KİMYA

 4. Mimaride eleştiri gereklidir. Ancak, bazı yorumlarda, benzeri bir ürünü yaratamamış, mimarlığı, dayanağı olsun olmasın mutlaka eleştirmek ve daha ziyade yermek sanan bir sevgisizliğin, bazı yorumlarda da, ülkemizde çelik yapı bilinmezken, gelişmiş ülkelerin terkettiği sistemleri, beraberinde bir yığın ticari ve ahlaki sorun ile ithal edip, bu sistemlerle önemli hiçbir proje üretmeyip, bu sistemlerin tercih sebebi olabilmesini sağlayan hiçbir mimari detay geliştirmeyip, sokaktaki vatandaşın “bu iş iskelesini ne zaman kaldıracaklar ?” algısının ötesine geçemeyen beceriksizliklerin hazımsızlıklarını izliyorum.
  Sevgili Yakup Hazan, sizi projeleriniz sebebiyle bilirim, yolda görsem tanımam. Sivas Havaalanı Terminalini gördüm. Bir mimar müşkülpesentliği ile sadece bazı detayların iyi çözülemediğine hükmettim. Ama bir meslek adamı olarak heyecanlandım ve gururlandım. Yolunuzda devam ediniz. Sevgiler.

 5. çok enteresan projeler.Çok güzel bilgisayar çıktıları.Tebrik ederim.Yanlız ben Ardahana gidip geliyorum.Karsda böyle bir hava alanı göremedim.

 6. beş tane uygulanmış hava alanlarını beğendim .. anadoluda budenli özgün projeler tasarlayıp uygulanmasını takdirle karşılıyorum gazetelerde ve diğer sitelerdeki övgü dolu sölere katılıyorum umarım diğer konulardada böyle özgün tasarımlarını görürüz

 7. projelerin hiç birini beğenmedim.3 ünün birden uygulama aşamasında olması mimarın(idare baskısıda olabilir) proje hizmetleri konusunda acele davrandığını düşündürttü bana.Sivas havalimanı kötü bir kopya olmaktan ileriye gidememiş keşke sabiha gökçen havalimanının aynısını yapsalarmış veya dünyadaki başka emsallerinin, bundan daha iyi olurmuş.Çatısıyla cephesiyle tek kelimeyle rezalet.Keşke yarışma açsalardı buraya.Erzincan ve Kars havalimanları içinde söyleyecek çok şey var.Sivastan daha iyi görünüyorlar.Ama bu projelerde de mimari bir dayanak bağlam söz duruş vs. olmadığını düşünüyorum.Her yere koyulabilecek vasat binalar.Başbakanımız Karstaki heykellerden önce bu projeyi görseymiş heykelin değerini anlayabilirmiş belki.Mimar türkiyedeki havalimanlarının 3 değil 5 değil hepsini de yapsa bu projeler mimarı bir yere götürmez.Her zman emeğe saygımız sonsuz ancak bu binalar da da bizler yaşayacağız.

 8. 3 değil beş havaalanı adnan menderes havaalanı ve hatay havaalanıda sn. yakup hazan ın projeleridir

 9. Projeler belli bir çizginin üzerinde ve uluslararası standartta bir hava limanı için gerçekten hoş. Yukarıda bir arkadaşın söylediği projeler ile uygulama arasındaki fark dikkat çekici. Söz gelimi Sivas örneğinde saçakların kalınlığı, gövdenin deseni, giriş kapısı saçağı projeden daha geri bir noktada imal edilmiş. Bunlara dikkat edilmeyince sonuç ürüne bakılarak değerlendirme yapılacağı için eleştiriye daha fazla açık olacağını düşünüyorum.

 10. Yakup Hocayı candan kutlarım.
  Kanımca nitelikli bir mimarinin bir kente sağlayacağı çok şey var. İnsanlar Erzincan’la, Kars’la, Sivas’la ve daha nice kentle nitelikli yapılarla karşılandıkları zaman o kentlere bakışları da değişecek çok daha saygılı davranacaklar, değerlerini anlamaya öğrenmeye çalışacaklardır. Ayrıca kentte yaşayanların da kendilerine çeki düzen vermeleri kolaylaşacaktır.
  Bence meslek grubu olarak, meslek odası olarak yapmamız gereken; her kente, her semte, her mahalleye nitelikli kamu binaları yapılması ve bu günün çirkin, çirkin olduğu kadar uyumsuz, niteliksiz, teknik açılardan yetersiz, deprem kabusları yaşatan kamu binalarından mümkün olduğu kadar yarışmalar yoluyla kurtulmak için kampanyalar açmaktır. Tabi bir gün mimarlar olarak bir meslek odamız olursa…

 11. Yakup beyin ellerine sağlık önce. diğer yazı-yorumda yazdıklarımı yine tekrarlıyorum.
  ayrıca… projeler daha iyi. uygulamalarla projeler arasında negatif yönde farklar var. uygulamalar becerilemeiyor, ikinci kaliteye düşülüyor derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir