Mimar: Guiliana Salmaso

Berlin’in en kalabalık ve en lüks semti olan Mitte’de yer alan Lux 11, Aleanderplatz ve Television Tower gibi yapılara ayak uydurmak için kuruldu.

Geç 19. yüzyıl yapılarından olan bina, orijinalinde lüks konut işlevine sahip olup, komünizm yamanında ise, iş yeri olarak kullanılmaktaydı. Şimdi, baştan yenilenen bina da, Berlin’in dönüşümünü, kentin Avrupa’nın en gözde mekânlarından biri haline gelmesinin de göstergelerinden.

Lux’un içi, sıcak ile soğuk, yumuşak ile sert kelimelerinin birbiriyle karşılaştığı bir tasarım diline sahip. Beyazın soğukluğu ile ahşabın sıcaklığının birleştiği iç mekân tasarımında ışık, otele modern bir ambiyansa vermesi açısından önemli bir rol oynuyor.

Üç adet, eski tip asansörün etrafında dolaşan merdiven, bizi lobiden alıp, soğuk renklere karşılık ahşap mobilyalarla döşenmiş odalara çıkarıyor.

Lux 11’deki daireler, 25’ten 55 metrekareye kadar büyüklüklere sahip, tam teçhizatlı olarak düşünülmüş. Berlin’in yaşamış olduğu tüm tarihi yansıtırcasına, otel tarihle modern zamanları birbirine karıştırıyor. Buranın, otantik bir Berlin deneyimi yaşamak için, gidip gezilmesi, konaklanması gereken bir otel olduğu da açık.

Kaynak: Arcspace
Çeviri: mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir