Tasarım: Dar Arafa Architecture

Basuna Camii, Mısır’ın Sohag kentindeki sıcak ve kurak Basuna köyünde, gürültülü, tozlu ve yoğun bir şekilde inşa edilmiş bir alanın ortasında, tecavüze uğrayan konut binaları, bir mezarlık, sık sık ileri geri hareket eden sığırlar ile yer almaktadır. yol üzerinde ve bu ibadethanenin ana girişinin hemen dışında haftalık derme çatma küçük bir pazar, büyük bir zorluk oluşturuyordu. Yeni bina, kullanıcılarına huzur ve sükunet sunmalı ve bu nedenle birkaç gereksinimin karşılanması gerekiyordu.

 

 

 

 

 

 

Çözüm, hibrit bir çatı sistemiyle kaplı, sakin mezarlığa bakan, tek pencereli bir boşluk duvarına bağlıdır; Yerinde dökülen, ana kubbeyle örtülü merkezi bir kare (6.0×6.0m) oluşturan beton kiriş ızgaradan ve sabit yatay ve taze yüksek irtifa kuzey esintisinin camiye süzülmesine, iç mekanı doğal olarak aydınlatmak için dolaylı parlamasız güneş ışığına ve yağmur suyunun toplanıp, tesislerin temizlenmesi ve sulanması için kullanılmasına izin veren çalışabilir dikey cam paneller.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana kubbe, Mısır yapımı kum, kireç ve havadan oluşan, yoğunluğu 0,5 ton/m3, termal iletkenliği 0,136-0,132 W/m2.°K, yangına dayanıklı (kalınlığa göre) bir ışık bloğu kullanılarak yapılmıştır. 7 saat, ses yalıtımı (dB) 37-48. Bloğun dikkate değer hafifliği, binanın kendi ağırlığını azaltmış, buna karşılık tüm betonarme elemanların gerekli boyutlarını azaltmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boyutları (100x200x600 mm), özel bir kesim listesi ve basit bir kademeli mozaik kullanarak caminin kavramsal şemasına hizmet eden özgün bir estetiği tanıtmak için mükemmeldi. Bir duvar ustasının becerileri ve doğruluğu ne olursa olsun, her bir bloğun titizlikle uzaysal konumlandırılmasını garanti etmek için özel bir çelik pusula tasarlamam gerekiyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pandantif kubbeler, geleneksel olarak kare plandan sekizgen planlara geçişi kolaylaştırmak için kullanılan bilinen bir yapısal elemandır ve sonunda bir kubbenin dairesel planını alır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Basuna Camii’nde bu unsur, yenilenmiş işlevlerle bağımsız bir birim olarak yeniden tasavvur edildi; yapısal olarak bir çatı sistemi olarak, çevresel olarak bir rüzgar tutucu ve çatı penceresi olarak ve estetik olarak hem içeriden hem de dışarıdan takdir edilen bağımsız bir geometrik nesne olarak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş kubbesi, Cordoba Ulu Camii’nin tarihi kubbesine atıfta bulunur. Hem mimari söylemde hem de inşaat yeniliklerinde tarihi mimarlığın zengin potansiyelinin bir hatırlatıcısı olarak hizmet eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köyün yolları ve altyapısı özel ihtiyaçları olan kişilerin özgür ve bağımsız hareketine izin verdiğinde, ikisi özel ihtiyaçları olan ibadet edenlerin erişimine açık hale getirilebilecek binaya 4 giriş vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok amaçlı salon, Cuma günleri ve Ramazan ayı boyunca her iki cinsiyetten ibadet edenlerin sayısında mevsimsel artışlara uyum sağlamak ve tüm yıl boyunca bir dizi amaca hizmet etmek için tasarlanmıştır; geçici tıp klinikleri, okul sonrası ve okuma yazma kursları, vb… Bu, caminin yalnızca ritüel ibadet yeri olarak değil, hem Müslümanlar hem de gayrimüslimler için bir hizmet merkezi olarak orijinal her şey dahil işlevini akla getiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

Mimarlar: Dar Arafa Mimarlık

 

Yer: Mısır

 

Alan: 4843,76 ft²

 

Yıl: 2019

 

Fotoğraflar: Essam Arafa, Tariq Al Murri

 

Proje Adı: Basuna Camii

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir