Mimar: CORE mimarlık ve tasarım

Atlas Sahne Sanatları Merkezi, terkedilmiş, eski bir sinema binasının, bir tür sahne sanatları merkezine dönüşmesini ve bu dönüşümle birlikte, içerisinde bulunduğu mahalleyi yeniden nasıl hayata döndürebildiğini gösteren bir tasarım.

Tarih, unutulduğunda tehlikeli biçimde geçmişimizi rafa kaldırmış oluruz. Washington D.C’nin en önemli simgelerinden biri olan Atlas Tiyatro ve Sineması da aynı bu kadere sahip olmuş ve yıllarca bir kenara atılmış. Bugün ise, bu mekân 5800 metrekarelik bir sahne sanatları merkezi haline dönüştürülüyor. Mimarlar, tekrar kullanım, yenileme ve koruma gibi kavramları hayata geçirerek, binanın kimliğini oluşturan ‘anahtar’ olarak nitelenebilecek tarihsel öğelere karşı dikkatli davranıyorlar. Böylelikle ihmal edilmiş, kasvetli sokağa da yeni bir yüz getirilmiş oluyor.

280 sabit, 250 de hareket ettirilebilir oturma alanının bulunacağı merkezde, bilgisayarla desteklenen ışık ve ses sistemlerine ait odalar bulunuyor. Buna ek olarak, binayı korumak için kurulmuş olan vakıf, binada, 3 adet dans stüdyosunun, 2 tiyatro laboratuarının ve yönetimle ilgili bir alanın bulunmasını istiyor. Pek tabii, yapılacak dönüşümle birlikte, bu mekânın orijinal izlerinin de yaşatılabilmesi vakfın özel istekleri arasında.

Giriş, tamamen kamusal bir alan olarak düşünülmüş ve tasarım materyallerinin seçimi, ölçek, renkler, insanları içeri çeken, konforlu ve çağdaş bir alan yaratılmasına yardımcı olmuş. Kullanışlı, sürdürülebilir ve ilgi çekici ürünlerin kullanımı, mevcutta olan ve yeni yapılan arasında bir armoni yaratmış.

Her yerde, tarih ve çağdaş tasarım birbirine karışmak suretiyle ilginç görüntüler oluşturuyor. Bundan böyle, H Caddesi, daha sık, “Atlas Sanat Alanı” olarak adlandırılacak.

Kaynak: archrecord
Çeviri: mimdap

5 Comments

  1. Girişi amerikan tarzı eski sinema salonları veya tiyatro salonlarını hatırlatmış.. Güzel olmuş..

  2. İşte salon, işte sahne, işte kamusal alan. Çok rahat ve akılcı planı heyecan verici. Üstelik eski bir sinemanın dönüşümü. Çok seviyeli ve kaliteli.

  3. elinize sağlık çeviri de güzel. türnün iyi bir örneği, özellikle işlevsellikte.

  4. Büyük sahne bölümü kadar küçük sahneleri, kulisi, lobileri ve ortk alanları çok iyi düşünülmüş. Çok sıkı bir tasarım gerçekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir