Tasarım: Mecanoo

 

 

Amsterdam’daki Yiyecek Merkezi arazisi Jan van Galenstraat ve Haarlemmerweg arasında bir şekilde gizlenmiştir. Onlarca yıldır, mağazalar ve restoranlar sebze, meyve ve diğer yiyecek malzemelerini buradan satın aldı. Bugün, site yüksek çitler, kulübe çatılar ve kapalı bir kapı karışık bir topluluktur; büyük ölçekli bir dönüşüm geçiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

İki kanalla sınırlı uzun bir rıhtım olan Gıda Merkezi arazisi, yetmişli yıllarda doldurulmuş ve geri kazanılmış bir dizi liman havzası geliştirilerek yenilenecek ve daha verimli bir şekilde organize edilecektir.

 

 

Bu yeniden yapılanmanın bir parçası olarak, Gıda Merkezi’nin ayak izi yarıya indirilecek ve büyük bir kısmı rıhtımın kuzey ucuna taşınacaktır. Bu değişiklik, Jan van Galenstraat boyunca rıhtımın güney ucunda yer açacak ve canlı, yeni ve yeşil bir yerleşim bölgesi olan Marktkwartier’e yer açacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Marktkwartier tüm Amsterdammers için bir mahalle olacak; aileler, bekarlar, öğrenciler ve yaşlılar yaklaşık 1700 birimden oluşan çeşitli bir yerleşim programında kalacaklardır. Marktkwartier ve yenilenen Gıda Merkezi arazisi arasında bulunan anıtsal Pazar Salonu, yeni yerleşim bölgesinin kalbini oluşturacak.

 

 

 

Tarihi bina eski ihtişamına kavuşacak ve herkesin erişimine açılacaktır. Salon, Batı Amsterdam’daki yeni cazibe merkezi olacak ve bir otel, yemekle ilgili bilgi paylaşımı için bir Yemek Laboratuvarı ve restoranlar içerecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kentsel tasarım için başlangıç ​​noktası, her biri kendi kimliğine sahip, birbiriyle bağlantılı bir dizi kamusal alan olacak . Marktweide (pazar çayırları), merkezi bir konumda bulunan yeşil kalptir ve mahalle ve şehir için farklı kullanım türlerine izin verir. İki tarafta on iki katlı hacimli altı katlı konut blokları ile sınırlanmıştır.

 

 

 

Bloklar, Jan van Galenstraat boyunca mevcut binalardan esinlenen ve Market Hall manzarasını yansıtan bir dizi farklı cepheye sahiptir. Bu merkezi açık alan hem Pazar salonuna hem de yakındaki Koelhuis’e net bir görünürlük sağlar. Marktweide ve Market Hall’ın ana girişi arasında ikinci açık alan: etkinlikler ve açık hava pazarı için alan sunan Market Meydanı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marktweide’nin her iki tarafında, çevreleyen şehirden altı katlı bloklarla korunan, bağımsız konut binaları veya ‘palazzinos’ bulunan iki yeşil konut avlusu bulunmaktadır. Yarı kamusal avluların iki kanalla açık bir bağlantısı vardır.

 

 

 

Büyük kapılar ve geçitler bu avluları merkezi Marktweide’ye bağlar. Su üzerinde sürekli görüş hatları ve yeni yaya ve bisiklet köprüleri Marktkwartier’i kanallar arasındaki Landlust ve Staatsliedenkwartier yerleşim alanlarına bağlar.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

One Comment

  1. Master plan bir toplumsal tartışma kültürü gerektirir, kente yapılacakların kentli tarafından karar altına alınması, rıza üretilmesi demektir. Demokratik bir kent yönetimini gerektirir. Darısı başımıza.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir