Öğrenciler orman kanopilerini incelemek için bir kütle ahşap gözlemevi tasarlar ve inşa ederler

Yazar: Gerard McGuickin

Öğrenci ve araştırmacılardan oluşan bir ekip, Barselona’nın metropol bölgesinde geniş bir yeşil alan olan Parc Natural de Collserola’da (Collserola Tabiat Parkı) Gözlemsel Araştırma ve Analiz Orman Laboratuvarı’nı (FLORA) inşa etti. Kütlesel ahşap bir yapı olan FLORA, parkın orman gölgeliğinin incelenebileceği bir gözlemevidir. Ayrıca, kullanımı dünyadaki herhangi bir ormana uyarlanabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FLORA, IAAC’de (Katalonya İleri Mimarlık Enstitüsü) İleri Ekolojik Binalar ve Biyokentler Yüksek Lisansını (MAEBB) üstlenen bir öğrenci kohortunun projesidir. Bu sürükleyici lisans programı, gezegenin ortaya çıkan iklim zorluklarına cevap veren yeni nesil binalar ve şehirler tasarlamaya ve inşa etmeye odaklanmaktadır. Barselona’daki Valldaura Labs’ta, Collserola Tabiat Parkı’ndaki 130 hektarlık tarihi bir çiftlikte bir araştırma merkezinde gerçekleşiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adrià Goula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8,5 metreden biraz daha uzun boylu olan FLORA, titiz sürdürülebilir orman yönetimi ve izlenebilirlik prosedürleri ile parktan temin edilen istilacı çam ağaçlarıyla yapıldı. İlk yapımından son kullanımına kadar FLORA, “sıfır kilometre” felsefesinin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Yetmiş ağaç öğrenciler tarafından kesildi ve daha sonra Valldaura Laboratuvarları’nda bir kereste fabrikası ve CLT presi kullanarak çapraz lamine ahşap (CLT) paneller, glulam (yapıştırılmış lamine ahşap) kirişler ve masif ahşap elemanlar oluşturdular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KESİT GÖRÜNÜŞ   Institut d’Arquitectura Avançada de Catalunya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKSONEMETRİK

 

 

 

 

 

 

 

FLORA, 30 x 30 cm ölçülerinde dört glulam ahşap kolon üzerine oturan bir CLT çekirdeğinden oluşur. Köprüler glulamdan yapılmıştır – en uzun köprü (giriş) yaklaşık 12 metre genişliğindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IAAC, “Bu bileşenlerin hepsi ayrı ayrı üretildi ve daha sonra oldukça karmaşık bir kurulum dizisinde bir vinç kullanılarak monte edildi” diye açıklıyor. “CLT yapısı, ısı ve akustik yalıtım sağlayan iki kat doğal mantar panel ile korunuyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapıyı çevreleyen bir ağ, bir avcının yuvasından ilham alıyor. Öğrenciler tarafından dijital olarak tasarlandı ve daha sonra elle dokundu. IAAC, ağın amacını şöyle tanımlıyor: “Bitkilerin boyunca yayılmasına izin vererek projeyi daha iyi kamufle etmenin bir yolu, böylece yapıyı çevredeki vahşi yaşamdan gizlemek için ormanla daha da harmanlamak.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FLORA, 8.000 hektarlık Collserola Tabiat Parkı’nın biyolojik çeşitliliğini, özellikle de iklim değişikliğinin çevre üzerindeki etkisini inceleyecek bir araştırmacıya kısa bir süre ev sahipliği yapacak. İşlevsel bir araştırma tesisi olan tesis, olanaklar arasında kuş radyosu, kuş evleri, çalışma ve projeksiyon alanı ve kuş gözlem alanları bulunmaktadır. IAAC, “Proje, doğanın içine dalmayı ve ekolojik etkileşimli bir prototip yaratmayı amaçlıyor” diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FLORA, “gölgelik araştırmalarının annesi” olarak bilinen Amerikalı biyolog ve ekolojist Margaret D. Lowman’ın çalışmalarından esinlenmiştir. Lowman, gölgelik ekolojisi ve gölgelik yürüyüş yolları inşa etme konusunda uzmandır. IAAC, “Orman gölgeliği, ağaç tepelerinin oluşturduğu yaşam alanıdır ve çok çeşitli hayvanların yaşama eğiliminde olduğu yerdir” diye açıklıyor. “Bu kanopiler, yağmur veya kar suyunun% 60-90’ının toprağa sızmasını engelleyerek ve yardımcı olarak orman tabanını korur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Orman gölgeliğini incelemek için bilimsel bir araştırma tesisi” olan FLORA, iklim değişikliğinin nasıl hafifletileceğini anlamak için önemli bir mekanizmadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir