KEA CHARRETTE WORK SHOP PROGRAMI
Charrette workshop programı nedir, kimler katılabilir?
KEA Charrette workshop (Uluslar arası tasarım) programı; 2012 yılından beri Kea-Copenhagen School Of Desıgn And Technology tarafından her sene düzenlemektedir. Bu sene 9 Ekim -15 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. Dünya’nın seçilmiş üniversitelerinden, seçilmiş öğrenciler bu programa dahil olarak; birlikte kısa süre içerisinde belirtilen konu çerçevesinde bir proje tasarlamaktadır. Bu sene Türkiye’yi temsilen İstanbul Aydın Üniversitesi’nden öğrenciler katıldı.
Bu program farklı tasarım ve meslek gruplarını içermektedir. Bunlardan bir kaçı, mimarlık, grafik tasarımcı, bilgisayar mühendisi, endüstri ürünleri tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, web ve oyun tasarımıdır.
Süreç nasıl ilerledi nasıl çalıştık?
Haftanın ilk gününden gruplara ayrılarak konularımız belirlendi. Kısa bir tanışma konuşmasından sonra herkes gruplarına geçti ve gruba katkısının ne olabileceğini yeteneklerini anlattı.
Sürdürülebilirşehirler kapsamında 3 farklı konu belirlenmişti.
⦁ Trust (Güven )
⦁ Mobility (Hareketlilik)
⦁ New spaces (Yeni alanlar)
Bu konular üzerine Kopenhag’da bize çalışma alanı olarak verilmiş olan bölgeler üzerinde çalıştık. Okuldan katılan 3 kişi ‘de farklı gruplarda yer aldık. Benim grubumun konusu  “hareketlilik” ti. Diğer iki arkadaşımın konusu “yeni alanlar “ oluşturmaktı.
Çalışma süresi boyunca her günün sonunda danışman hocalar gelip projelerimiz hakkında yorumlar yaptılar daha projeyi daha iyiye götürmemiz için yardımcı oldular.
Okul orda kaldığımız süre boyunca bize bir atölye tahsil etti ayrıca kütüphanesinden, var laboratuarlarında, maket atölyesinden yararlanma imkanı sundu. Sabah 9 ‘da çalışmaya başlıyor öğleden sonra 16:00-18:00 arası kritik alıyorduk. Daha sonra projeyi bitirmek için atölyede gecenin geç saatlerine kadar çalışıyorduk.
Her grup kendine seçmiş olduğu bölgeyi analiz edip sorunlarını çözmeye çalışarak yeni bir konsept proje tasarladı. Sokağa çıkıp röportajlar yaptık, bölgesel halkın nelerden şikayetçi olduklarını ve isteklerinin neler olduğunu sorduk.

Bir hafta sonunda tüm gruplar projelerini sundu ve Kea grubu ve profesörler tarafından olmak üzere iki adet birinci seçildi. İki projede yeni alanlar oluşturma konusu altından çalışmıştı.
Workshop’un filmi için tıklayınız:  https://youtu.be/NV6qI2XroD8
Grubumuz
Bölgede yapmış olduğumuz anketler ve analizler sonucunda projemize yön verdik. Araçların ve otopark ücretlerinin, toplu taşıma ücretlerinin fazla olmasından ayrıca araç park edecek yer olmamasından şikâyetçilerdi. Az bir kesimin arabası vardı arabası olan kesim ise komşularıyla arabalarını paylaşmak durumda kalabiliyorlardı. Bu yüzden bisiklet kullanmayı tercih ediyorlardı. Ancak kötü hava koşulları yağmurlu gün sayısının fazla olması olumsuz bir etkendi.
Bu veriler kapsamında bir ütopik, green line tasarlamaya karar verdik. Caddelerin birleşim noktasını seçtik ve birleştiği noktada insanların sosyalleşebileceği aktif olabileceği bir sosyal mekân tasarladık. Bu yolun altında kötü hava şartlarından koruyan bir bisiklet yolu mevcut ve ayrıca bisikletler için park yeri düşündük. Araç sayısını en aza indirerek otoparkları yer altına aldık ve paylaşımlı araç kullanımını önerdik. Geliştirdiğimiz uygulama sayesinde insanlar internet üzerinden sisteme girerek ihtiyacı olan aracı istediği zaman için kiralayıp çağırabilecek isterse komşusuyla paylaşabilecekti. Bu projeyle hem kirliliği azaltmış, hem kötü hava şartlarına çözüm bulmuş hem de kullanmış olduğumuz fotovoltaik camlar ve yağmur suyu toplama deposu sayesinde geri dönüşüme katkıda bulunmuş, sürdürülebilirliği yakalamaya çalışmıştık.
Gelelim birinci olan projeye..
Birinci olan proje grubundan okulumuzdan katılan arkadaşım ‘Yağmur Aysan’ yer almaktaydı. Konuları yeni alan oluşturma ve seçtikleri bölge bir mezarlıktı.
Pasif kullanımı olan bu bölgeyi yeniden hayata geçirmek istemişlerdi. Bölge hakkında yaptıkları araştırmalardan sonra o bölgede ünlü sanatçılar ve bilim adamlarının mezarlarının olduğunu öğrendiler. Buna göre proje şekillendi halkın bilinçlenmesi ve tarihin hatırlanması sanata ve bilime katkısı olan insanların hatırlanması amaçlandı. Proje sanat, müzik, tarih ve fizik olmak üzere farklı kategorilere ayrıldı. Her kategorinin kendine ait rengi ve yolları belirlendi. Şöyle ki ziyaretçiler ünlü sanatçı Lauritz Melchior ‘un mezarına geldiğinde önünde bulunan hologramda sanatçı beliriyor kendini tanıtıyor ve şarkısı çalıyor. Bir Danimarka öyküsü olan Kibritçi kız öyküsünü canlandırmak için bir duvar tasarlandı ve bu duvar sensörle çalışıyor, duvarın önüne ısıyla yaklaşıldığında kibritçi kızın öyküsü duvara gerçekmişçesine yansıtılıyor. Ünlü fizikçi içinde bir pusula mekanizması yerleştirilmiş mezarın konumunu geliştirilen uygulama sayesinde bulabiliyorsunuz. Mezarlığın bir bölümüne kapalı bir amfi alan tasarlandı. Bu yeni mekândaki amaç anma programları seminer ve sergiler için yeni bir alan oluşturmaktı. Ayrıca tasarlanan web sitesi sayesinde etkinlik takvimini takip edebiliyor okul gezileri ve grup gezileri için randevu alınabiliyordu.
Neler kazandık?
Uluslararası tasarım projesinde yer almak farklı dillerden ve farklı meslek grubundan insanlarla iletişimimizi kuvvetlendirdi. Belirtilen kısa süreç içerisinde yeni fikirler üretmeyi, ekip olmayı, birlikte hareket etmeyi öğrendik. Ayrıca değerli profesörlerden eleştiri almak bakış açılarımızı değiştirdi. Yeni yerler keşfedip öğrendik.
Son olarak, bize katılma imkânı sağladığı için okulumuza ve üzerimizde emeği olan değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum. Okulumuza ve ülkemize başarıyla dönmüş olmak bizi gururlandı. Workshop programlarına katılmanızı, internette yayınlanan ve ya okulunuzda ilan edilen workshop programlarını takip edip başvurmanızı tavsiye ediyorum.
Mihriban Çiçek
İstanbul Aydın Üniversitesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Mimarlık Öğrencisi

2 Comments

  1. Gençlerimizin Batı uygarlığı ile yakınlaşmaları, sorunlardan çözümler üretmeyi öğrenmeleri son derece güzel şeyler. Tebrikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir