COA Arquitectura testere dişli çatısıyla Meksika şaraphanesinin zirvesinde
Yazar: Ellen Eberhardt
Meksikalı stüdyo COA Arquitectura, Guadalajara’nın dışındaki bir şarap imalathanesini oluklu çelik testere dişli çatı ve sıkıştırılmış toprak duvarlarla çevreledi.

Aguascalientes’te bulunan 1.540 metrekarelik (1.540 metrekare) Tierra Tinta Şaraphanesi ,  gevşek bir üçgen şeklinde düzenlenmiş üç binadan oluşuyor: tadım odası ve mahzeni olan şarap imalathanesi , ayrı tuvaletler ve gelecekteki bir restorana ev sahipliği yapacak üçüncü bir bina.

Meksika'da taş şaraphanesi
COA Arquitectura Guadalajara dışında bir şarap imalathanesini tamamladı

Üç binanın her biri COA Arquitectura tarafından birbirleri arasında “kapalı alanlar” ve bağ, komşu Cerro del Muerto dağı ve küçük bir gölün de dahil olduğu çevredeki manzaraya “açıklıklar” oluşturacak şekilde çapraz olarak düzenlendi .

Bölgedeki tarım yapılarından alınan bilgilere göre her bina bağımsız, kare veya C şeklinde, içi metal ve ahşapla doldurulmuş sıkıştırılmış toprak duvarlarla çevreleniyor.

Pavyonlu taş duvarlar
Sıkıştırılmış toprak duvarlarla çevrili üç bina içerir

Merkezlerinde, kaktüsler ve zeytin ağaçları gibi alçakta bulunan çöl bitkileri, arazi için istinat duvarı görevi gören taş bankların arasına serpiştirilmişti.

Ziyaretçiler ana şarap imalathanesi binasına ağır taş duvarlar arasındaki ince bir boşluktan giriyorlar. Buradan açık bir avlu , bir tarafta üretim tesislerinin bulunduğu bir hacme, diğer tarafta ise tadım odası ve açık oturma alanına açılıyor.

Ağaçlı taş duvarlar
Ana bina iki bölüme ayrılmıştır

Tesisin uzunluğu boyunca testere dişli çelik bir çatı kaplanıyor ve uzak tarafındaki taş duvarlar tarafından açıkta ve açığa çıkarılıyor.

Stüdyo, “Nef, kuzeyden gelen ışığı çelik kapı-pencere cephesinden alan, testere dişi şeklinde oluklu çelik levhalarla örtülmüştür” dedi.

Çıtalı çatı
Üretim tesisleri çelik bir çatının altında yer alıyor

Her iki alanın da ön cephesi, her uzunluk boyunca cam kapıları kaplayan çıtalı çıkıntılarla donatılmıştır.

Tadım odası kaba ahşap zemin, bar ve tavanla kaplanmış ve doğrudan göl üzerinde asılı bir verandaya açılıyor.

Taş şaraphanesi
Bir tarafta bir tatma odası oturuyor

Stüdyo, “İç mekan tren traverslerinin zemini ve sıcaklık arayan ahşap bir tavanla kaplı” dedi.

“Ve içinde sadece dört unsur var: duvara sabitlenmiş bir gardırop, bir çift tezgah ve arka açıklıktan sizi mahzene götüren sarmal bir merdivene çıkan çelik bir silindir,” diye devam etti.

Masa ve sandalyelerin bulunduğu bir güverte
Tadım odası bir güverteye çıkıyor

Tadım odasının merdiveni, üretim tesislerinin altında yer alan ve büyük bir yer altı tadım alanı içeren aşağıdaki mahzene açılıyor.

Stüdyo, “Aşağı indiğinizde yılan şeklindeki yol, doğal ışığı arkanızda bırakmanıza ve vardığınızda karşılaşacağınız sürprizi dramatize etmenize olanak tanıyor” dedi.

Taş koridorlar
Spiral bir merdiven yer altı alanına çıkar

Bodrum alanı, uzunluğu boyunca uzanan sütunlarla destekleniyor ve her iki tarafta çelik duvar ve toprak duvarlarla destekleniyor.

Arduvazlı bir tavan, silindirik, çelik kaplı aydınlatma pandantifleriyle noktalanan bütünüyle uzanır .

Varillerle uzun masa
Yerin altındaki ek bir tadım odasında raylara yerleştirilmiş şarap fıçıları bulunur

Bu ışıklar, çakıl zemin arasındaki ahşap raylar üzerinde duran sıra sıra şarap fıçılarının karşısındaki uzun ahşap bir masanın üzerinden geçiyordu.

Aynı kaba yontulmuş döşeme tahtaları küçük bir platform oluşturuyor.

Stüdyo, “Şişelerle dolu bir dolap, su damlalarıyla nemlendirilmiş kayalar, bir tezgah ve yerdeki şarap fıçıları, hem şarabın olgunlaşması hem de şarap keyfi için ideal atmosferi arayan alanı tamamlıyor” dedi.

Başka yerlerde, aynı ince erişim, tuvalet ek binasının ve sonunda restoranın toprak duvarlarına da yansıyor.

Meksika'daki taş duvarlar
Bir ek binada tuvaletler bulunur

Tuvalet binasındaki açık bir avlu, uzun, asma çelik bir lavabo ve ahşap kapılı tezgahlarla donatılmış banyolardan birine açılıyor.

Doğal taş duvarlar ve çelik metal çatı alanı tamamlıyor.

COA Arquitectura yakın zamanda Jalisco’da yekpare bir orman evini tamamladı . Dezeen yakın zamanda dünyanın dört bir yanından on iki bağ projesini daha tamamladı .

Fotoğraf César Béjar’a aittir.


Proje bilgisi:
Francisco Gutiérrez
Proje Yöneticisi: Catalina Joya
İşbirlikçileri: Tania Robles, María Morales, Edgar Ramírez
Yapı mühendisliği: CEROMOTION,Juan Jesús Aguirre

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir