YAŞAYAN MÜZE

TARİH
15 Mart 2021 – 01 Ağustos 2021

 

TerraViva Yarışmaları, Nivola Müzesi’nin Sardunya manzarasına daldırılmış mikro konaklama birimlerinin tasarımına odaklanan yeni bir mimari yarışma olan YAŞAYAN MÜZE’yi başlattı. Diğerlerinin yanı sıra Stefano Boeri (Stefano Boeri Architetti), Arthur Chang (NADAA), Nicolás Campodonico (Nicolás Campodonico), Luis Gallego Pachón (Paredes Pedrosa) tarafından oluşturulan uluslararası bir jüri paneli tarafından seçilen kazananlara 7.000 €’ya kadar olan ödüller verilecektir. Arquitectos);

 

 

Muhteşem Sardunya sahilinden sadece bir saat uzaklıkta bulunan Orani, adanın ortasındaki çok sayıdaki “kayıp kasaba”dan sadece biri gibi görünebilir. Ancak, onu köylerin geri kalanından öne çıkaran belirli bir özellik var, yeniden keşfedilmeye hazır bir “gizli mücevher”: Nivola Müzesi.

Gelenekselin geleneklerini kıran bir müze hayal etme fikri doğrultusunda, yarışma, Nivola Müzesi içinde bir konaklama programını entegre etmeyi öneriyor. Ya ziyaretçilerine içinde gerçekten “yaşama” imkanı sunarsa? Bu tür bir program çevredeki bağlama nasıl entegre edilebilir?

Sergi merkezi, Monte Gonare’nin senografik dağının altında, Orani vadisinin güney tarafında muhteşem bir doğal alanda yer almaktadır. Mevcut resmi bahçelerin yanı sıra, kompleks, zeytin ağaçları ve vahşi Akdeniz bitki örtüsü ile kaplı 20 hektardan fazla araziyi içerir: yerel manzaraya dalmış birkaç küçük konaklama pavyonu için ideal konum.

Bu nedenle yarışmacılardan, müze parkının kalbinde yer alan benzersiz ve alışılmamış bir konaklama tesisi tipine odaklanan yaratıcı teklifler hayal etmeleri ve tasarlamaları isteniyor. Nuorese bölgesinde seyahat etmek isteyen turistler ve muhtemelen kendi sergilerini kurmak için Orani’ye periyodik olarak ulaşan uluslararası sanatçılar için ayrıcalıklı bir mola.

ÖDÜLLER

1. ÖDÜL 3.000€

2. ÖDÜL 2.000€

3. ÖDÜL 1.000€

4 ALTIN ​​Mansiyon “Richard Ingersoll” her biri 250€

10 ÖNEMLİ MANSİYON

30 KISA FİNALİST

JÜRİ

– Stefano Boeri | Stefano Boeri Architetti (Milan, İtalya)

– Carl Stein| Elemental Mimari (New York, ABD)

– Arthur Chang | NADAAA (Boston, ABD)

– Nicolas Campodonico | Nicolás Campodonico (Rosario, Arjantin)

– Claudia Magri | Topotek 1 (Berlin, Almanya)

– Luis Gallego Pachón | Paredes Pedrosa Arquitectos (Madrid, İspanya)

– Ilaria Positano | ONE O ONE Architects (Seul, Güney Kore)

– Angelo Michele Pagano | Stüdyo O (Berlin, Almanya)

UYGUNLUK

Yarışma öğrencilere, mimarlara, tasarımcılara, şehircilere, mühendislere, sanatçılara, yapımcılara, aktivistlere ve tasarım ve mimarlık alanlarıyla ilgilenen herkese açıktır. Katılımcılar yarışmaya bireysel veya takım olarak katılabilirler.

KILAVUZLAR

Yenilikçi konseptler ve özgün projeler arayışında olan “Yaşayan Müze”, katılımcıları çok çeşitli tipolojiler, boyutlar ve malzemelerle denemeler yapmaya teşvik ediyor. Söylemeye gerek yok, amaç genellikle bağlamı ihmal eden büyük binalardan kaçınmaktır. Aslında amaç, muhteşem doğal alanın değerini artırabilecek küçük ölçekli yapılar tasarlamaktır.

Konaklama, en fazla sekiz misafir için garanti edilmelidir. Odalar benzersiz bir blokta, ayrı odalarda veya hatta birbirinden izole edilmiş küçük bağımsız birimlerde yer alabilir.

Bu muhteşem manzaranın eşsiz doğasından ilham alan yarışmacılar, müdahaleyi Müze kompleksi içinde nereye yerleştireceklerine karar vermekte özgürdürler. Ağaçların arasında, topografyayı takip eden, tepeye gömülü, yerden yükseltilmiş, sonsuz olasılıklardan sadece birkaçı. Ancak seçim, projenin kendisi ve bağlamla olan güçlü ilişkisi tarafından gerekçelendirilmelidir.

İSTENİLEN MALZEME

Yatay yönelimli iki A2 panel (42 x 59,4 cm) + kısa bir metin (250 kelimeye kadar).

TAKVİM:

– 15/03/2021 – 31/05/2021 (saat 23:59 – CET) arası ERKEN Kayıtlar

– 01/06/2021 – 15/07/2021 (saat 23:59 – CET) arasında STANDART Kayıtlar

– 16/07/2021 – 01/08/2021 (saat 23:59 – CET) GEÇ Kayıtlar

– BAŞVURU TARİHİ 01/08/2021 (saat 23:59 – CET)

– KAZANANLAR Duyurusu 13/09/2021

Daha fazla bilgi: www.terravivacompetitions.com

İletişim: [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir