Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul Sertifika Programı mezunları tarafından düzenlenen AURA Prizma serisinin ilk etkinliği “Yenilebilir Tasarım Yarışması” başlıyor.

 

 

 

 

Yenilebilir Tasarım Yarışması ile günlük yaşantının önemli bileşenlerinden yemeği; mimari, tasarım veya sanat kavramları üzerinden düşünmeyi ve bir tasarım aracı olarak kullanmayı hedefliyor. Yarışma, her yaştan ve her meslekten yarışmacının katılımına açık, başvuru ise ücretsiz.

Mutfak ve mimarlık, tasarım, sanat arasında gastronomik bir anoloji kurmak ne derece mümkün?

Yemek yapmayı ve mutfak ritüellerimizi düşünecek bol bol vaktimizin olduğu bugünlerde, sizleri bu sefer farklı bir gözle mutfağa davet ediyoruz. Dışarıdan söylenmiş hazır yemeğin ambalajını aceleci bir tavırla açmadığımız, tuzunu suyunu planlayarak – tasarlayarak eklediğimiz, bir sonraki günü de hesaba katarak ölçüsüne karar verdiğimiz mutfakta olma haline ve yemeğe; tasarımcı, mimar, sanatçı kimliğimiz ile yaklaşıyoruz.

Yarışma takvimi:

 • Yarışmanın duyurusu – 4 Mayıs 2020
 • Soru sormak için son tarih – 10 Mayıs 2020 (E-posta adresi: [email protected])
 • Soruların yanıtlanması için son tarih – 12 Mayıs 2020
 • Teslim için son tarih – 20 Mayıs 2020 (saat 18.00)

Detaylı yarışma rehberini indirmek için tıklayın.

Teslim:

1-      ‘Yenilebilir Tasarım’ (fotoğraf ile temsili) – yemek hazırlama, pişirme, servis etme ve yeme eylemlerini tasarım pratikleri çerçevesinde ele alan ve üreten bir tasarım nesnesi (Yarışma rehberinden ‘Yenilebilir Tasarım’ hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir.)
2-      Eskiz – tasarıma dair ilk fikirlerinizi ve yemeğin yapılmadan önceki halini temsil eden bir eskiz (Bu eskiz el çizimi, grafik çizim araçları veya herhangi başka bir yolla yaratılabilir.)
3-      Açıklayıcı Metin ve Tarif – tasarımın isminin yer aldığı, hikayesinin, metaforunun ve/veya bağlamının anlatıldığı kısa bir açıklama yazısı ve yemeğin tarifi/reçetesi (500 kelimeyi aşmamalı.)
4-      Video (tercihe bağlı) – tasarımın oluşum ve üretim aşamalarını açıklayan, isteğe bağlı olarak tasarımınızı tarifleyip, sunabileceğiniz bir video (60 saniyeyi aşmamalı.)
5-      Diğer materyaller (tercihe bağlı) – tasarımın anlatımını desteklemek adına ek görsel, çizim, haritalama ve referanslar

Başvuru için bu linkte yer alan online formun doldurulması bekleniyor. Başvuru formu ile birlikte iletilecek tüm materyallerin teslimi için son tarih: 20 Mayıs 2020, saat 18.00.

Yarışma Seçiçi Kurulu:

 • Burçin Cem Arabacıoğlu – Prof. Dr. (MSGSÜ)
 • Büşra Al – Mimar / Plugofis
 • Deniz Ova – İstanbul Tasarım Bienali Direktörü / IKSV
 • Ekin Doğrusöz – Şef / Oxalis Gastronom
 • Gamze Bursa – Yemek Stilisti
 • Oğul Türkkan – Gurme, Yazar
 • Sinan İzgi – Y. Mimar (MSGSÜ) / AURA İstanbul
 • Ümit Altun – Endüstri Ürünleri Tasarımcısı / DesignUM

AURA Alumni, Organizasyon Ekibi:

 • Ayşenur Tuğçe Öztürk – Mimar (Bahar’19 Mezunu)
 • Feyza Sayman – Mimar (Güz’18 Mezunu)
 • Gülsen Şenol – Mimar (Güz’18 Mezunu)

Ödül:
• Birinci seçilen tasarımın sahibine, MasterClass Online eğitim platformu derslerine 1 yıllık sınırsız erişim hediye edilecek.
• Seçilen tasarımlar ise, AURA İstanbul’un web sitesi ve sosyal medya hesaplarında duyurulup yayınlanacak ve ileride açıklanacak sergi formatında yer alacak.

Detaylı bilgi için AURA İstanbul web sitesi ziyaret edilebilir.
Soru ve yorumlar için [email protected] adresi ile iletişime geçilebilir.

 

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul hakkında

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi-AURA İstanbul, uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Akademi, mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunmaktadır. Kültürel bir üretim biçimi olarak mimarlığın anlaşılması ve araştırılması konularının altını çizerek, yapılı çevrenin sosyal, politik ve ekolojik sistemlerle ilişkileri konularında katılımcıların anlayış ve kavrayışlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Akademi, çeşitli ilgili uzmanlık alanlarını bir arada barındırmayı ve genç katılımcılar için bireysel araştırma konularını keşfedebilecekleri eğitime uygun fiziksel alanları kapsayan bir stüdyo ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır. Tüm katılımcıların ortak paydası, kentleşmiş bir toplumda gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen tasarım ve mekân üretimi konularının etkilerini araştırmak ve keşfetmektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir