Zorlu Enerji Grubu bünyesinde bulunan Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş, Tesco Kipa ile elektrik satışı sözleşmesi imzaladı.

Zorlu Enerji Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, özelleştirme ihalesi sonucu Ankara Doğalgaz Üretim A.Ş’ye (ADÜAŞ) ait santralleri Eylül ayında devralan Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş, Tesco Kipa’ya 2009’da, yenilenebilir enerji yatırımlarından elde ettiği 140 milyon kilovat saatlik elektrik sağlayacak.

Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Serhat Şimşek konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de enerji sektörünün yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesinin zorunlu olduğunun altını çizerek, Zorlu Enerji Grubu’nun, önümüzdeki beş yıllık dönemde su, rüzgar ve jeotermal gibi doğal enerji kaynaklarına dayalı yatırımlara öncelik vereceğini kaydetti.

Tesco Kipa İcra Kurulu Üyesi Yılmaz Attila ise Tesco Kipa olarak çevre dostu enerji kullanımında ilk adımı 2007 yılında Marmaris mağazasıyla attıklarını, bu tarihten itibaren de yenilenebilir enerji kullanımını sürdürdüklerini kaydetti. “Yeşile dost mağaza” sayısını Kuşadası, Salihli, Mersin, Derince ve Yalova mağazaları ile 6’ya çıkardıklarını bildiren Attila, 2020’ye kadar, tüm mağazaları ve İzmir Torbalı’daki dağıtım merkezleri dahil olmak üzere, metrekare satış alanından salınan karbondioksit ve eşdeğer gazların miktarını yarıya indirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir