İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım anketine göre, her 100 İzmirliden 47’si, gün içinde en az 1 yolculuk gerçekleştiriyor.

İzmirliler’in yüzde 59’u, spor ve eğlence gibi sosyal etkinliklere giderken bile belediye otobüslerini tercih ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin 2030 yılına kadar ulaşım hedeflerini ve ihtiyaçlarını belirlemek için başlattığı “Ulaşım Ana Planı” çalışmaları kapsamında düzenlenen “hane halkı anketi” ilginç verileri de ortaya koydu. Ulaşım Ana Planı’nın şekillenmesinde İzmirlilere de söz hakkı veren Büyükşehir Belediyesi, 20 bin 51 haneyi kapsayan anket çalışması yaptı. 62 bin 456 kişiye kent içi ulaşımla ilgili eğilimleri ve beklentileri soruldu. Anket sonucuna göre 62 bin 456 İzmirli’den 20 bin 750’sinin gün içinde seyahat etmediği belirlenirken, 29 bin 809 vatandaşın günlük yolculuk bilgilerine ulaşıldı.

İzmirliler’in günlük seyahatlerinde kullandıkları ulaşım araçları arasında ilk sırayı yüzde 33.4 oranıyla belediye otobüsleri alırken onu yaya, özel araç ve metro ile ulaşım izledi. Amaçlarına göre kullanılan ulaşım araçları arasında belediye otobüsleri işe giderken, işten eve dönerken, iş takiplerinde, alışveriş, arkadaş ziyareti, hastane, sosyal tesis, spor ve eğlenceye giderken en çok tercih edilen araç oldu. İzmirliler yüzde 30.2 oranında işe giderken, yüzde 31.4 oranında işten eve dönerken, yüzde 36,6 oranında işlerini takip ederken, yüzde 51.1 oranında alışveriş yaparken, yüzde 54.8 oranında hastaneye giderken, yüzde 56.4 oranında arkadaş ziyaretlerinde ve yüzde 58.9 oranında ise sosyal tesis-spor ve eğlenceye giderken ilk sırada belediye otobüslerini tercih ediyor.100 İzmirli’den 47’si seyahatte
Eğitim çağındaki hane halkı bireyleri ise okula giderken yüzde 58.2 oranı ile yaya ulaşımını tercih ediyor. Yani İzmir’de öğrencilerin yarısından fazlası okul ulaşımlarını yürüyerek gerçekleştiriyor. Her 3 İzmirli’den biri de işe giderken ilk sırada belediye otobüsünü tercih ediyor; onu özel oto, ücretsiz servis, yaya ulaşımı, minibüs-dolmuş ve metro izliyor. Vatandaşlar, yazlıklara giderken ise yüzde 34.5 oranıyla ilk sırada özel araçlarını, yüzde 22.2 oranıyla da ikinci sırada belediye otobüslerini tercih ediyor. Ulaşım amaçlarının da ortaya konduğu ankette yarıya yakın İzmirli’nin (yüzde 48 oranında) eve gidiş-geliş, yüzde 21.2’sinin iş ve yüzde 12.4’nün ise eğitim amaçlı seyahat ettiği belirlendi. Ankete katılan vatandaşların yüzde 31.28’nin özel bir araç sahibi olduğu, yüzde 68.72’nin ise araçlarının bulunmadığı tespit edildi. Hane Halkı Anketi’nin örneklem evreninin 2.700.000 İzmirli olarak kabul edildiği ankette, nüfusun yüzde 47,7’sini oluşturan 1.288.656 İzmirlinin gün içinde seyahat halinde olduğu bilgisine de ulaşıldı. Buna göre 100 İzmirliden 47’si, gün içinde bir noktadan diğer bir noktaya en az 1 yolculuk gerçekleştiriyor.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

One Comment

  1. ulaşımda daha verimli başka seçenekler konabilirse halk onları da kullanır ama şu anda en rasyonel olan ulaşım aracı otobüs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir