İtalya merkezli su arıtma şirketi Sireg, İzmir’den su numunesi alıp tesislerinde inceleyeceklerini ve arseniği arıtma tekniği konusunda araştırma yapacaklarını açıkladı. Sireg’e göre sorun 4 ayda çözülebilir.

Sireg’in Türkiye temsilcisi Erdoğan Tözge ile birlikte basın açıklaması yapan şirketin Teknik Müdürü Daniele Ferraro, İzmir’in suyundaki arsenik oranını tespit edeceklerini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZSU Genel Müdürlüğü ile görüştüklerini belirten Daniele Ferraro, alacakları su numunelerini İtalya’daki tesislerinde inceledikten sonra İzmir’de nasıl bir arıtma tekniği gerektiğini bulacaklarını ifade etti.

Şirket olarak daha önce arseniği arıtma konusunda çalışma yaptıklarını ve başarıya ulaştıklarını söyleyen Ferraro, İzmir’deki yüksek arsenik oranının yer altı katmanlarındaki mineralden oluştuğunu, jeotermal bulunan bölgelerde arseniğe rastlamanın doğal olduğunu söyledi.

Sorunu 4 ayda çözebiliriz
“İzmir’de yapılan arsenik analizlerine baktığımda durumun kötü olmadığını, sorunun çözülebilir olduğunu anladım” diyen Daniele Ferraro, şöyle konuştu:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorunun çözümü için öngördüğü 4 aylık zaman içinde bu sorunu çözebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü son 2 yıl içinde 50 mikrogram olan sınır arsenik oranını 10’a düşürdü. Dünyada hala alışkanlıklarından dolayı litrede 50 mikrogramın üzerinde arsenik oranına sahip suyu kullanan Vietnam, Kamboçya gibi ülkeler var. İnsan sağlığı açısından bu çok sakıncalı.”

İzmir’in bazı bölgelerinde arsenik oranının 10-12 mikrogram arasında bulunduğunu ifade eden Ferraro, panik yapılmaması ve alarm verilmemesi ancak konu ile ilgili araştırmaların sürdürülmesi gerektiğini, kendilerinin arseniği yüzde 98-99 oranında yok edebileceğini dile getirdi.

İZSU’nun Sireg şirketinden saniyede bin litre deniz suyunun arıtılması konusunda bir rapor istediğini de ifade eden Ferraro, Maldivler ve bazı Arap ülkelerinin deniz suyunu arıttıklarını, Cezayir’de de bu konuda çok büyük bir tesis kurmak üzere olduklarını söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir