İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırmalarıyla hız kazanan Agora kazılarında yeni buluntular ortaya çıktı. Kazılarda Helenistik ve Roma dönemine ait çizimlerle birlikte, kentin günlük yaşamına ilişkin önemli ipuçları verecek Yunanca yazılar da bulundu. Kamulaştırılan alanda bulunan mozaik döşeme ise İzmir tarihi için büyük önem taşıyor.

Kent tarihinin gün yüzüne çıkarılması için önemli projelere imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi; Agora ve çevresini arkeoloji ve tarih parkı olarak düzenlemeye hazırlanırken bölgede Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından devam ettirilen çalışmalardan elde edilen arkeolojik bulgular, İzmir’in tarihini daha da zenginleştirdi.

Kazılarda son olarak sıva üzerine işlenmiş grafitiler bulundu. Bu eserlerde Helenistik ve Roma’da kullanılan ve dönemin deniz taşımacılığına ilişkin önemli ipuçları veren gemi çizimleri ve insan yüzleri tespit edildi. Milattan sonra 2. yüzyıldan sonra yapıldığı tahmin edilen grafitilerin konservasyon çalışmaları halen devam ederken Yunanca yazılar da kentin günlük yaşamına dair önemli ipuçları verecek nitelikte. Ayrıca tespit edilen çizimlerdeki gemilerin, o dönemdeki gemi tipolojisine ilişkin önemli bilgiler sunması bekleniyor.

Osmanlı’ya ait eserler
Kazılarda mozaik döşeme, büyüklüğü ve yerinde korunmuş olması ile İzmir için bir ilk olma özelliği taşıyor. Geometrik desenlerden oluşan büyük boyutlardaki mozaik, düzenleme yapılarak özel korumaya alınacak. Yine son dönem çalışmalarda bulunan Osmanlı dönemine ait testi, tabak, kâse ve benzeri günlük kullanım kapları, Agora’nın bu dönemde küçük işletmelerin yoğun olarak bulunduğu bir bölge olduğunu ortaya koyuyor. Bölgedeki çalışmalarda tespit edilen antik kanalizasyon izleri, Agora’nın ve çevresindeki yerleşim alanının atık su sorununu çözdüğünü ortaya koyarken temiz su ihtiyacı için sarnıçların yapıldığı da tespit edildi.

Kamulaştırma için 20 milyon YTL
Agora ve çevresini “Arkeoloji ve Tarih Parkı” olarak düzenlemeyi planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki kamulaştırmalar için ise bugüne kadar 20 milyon 307 bin 359 TL ödedi. Çalışmalar kapsamında geçen yıl Agora, Smyrna ve Phokai’deki kazıların sadece işçilik ve malzemeleri için yaklaşık 2 milyon TL tutarında kaynak aktarıldı. Belediye ekipleri tarafından yıkılan ve hafriyatı taşınan arkeolojik kazı alanlarının etrafı, tel örgü ya da duvarla çevrelenerek emniyetli hale getiriliyor. Ardından da kazı ekibine devrediliyor.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir