Son yıllarda yaptığı çalışmalar ile 320 bin turisti kruvaziyer gemilerle kente getiren İzmir Ticaret Odası, Üçkuyular’daki yeni kruvaziyer limanı için yabancılarla ortaklık masasına oturacak. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Üçkuyular’a kurulması planlanan limanın İzmir’i kruvaziyer turizmde sıçratacağını söyledi.

Yapım hazırlıklarının Türkiye’de ve yurtdışında paralel yürüdüğü liman projesi için Dubai Kruvaziyer Limanı Müdürü Jamal Humaidal Falasi ve İtalyan Costa Mediterranen şirketinin CEO’su Pier Luigi Foschi ile görüştüklerini açıklayan Demirtaş, “Limanı yabancı kruvaziyer şirketleri ile ortak yapacağız. Foschi ile ortaklık yapısı hakkında görüştük, ön protokol metni üzerinde mutabakata vardık. Kurulacak şirketin yüzde 67’si Costa’nın içinde yer alacağı İzmir’e turist getiren kruvaziyer şirketleri olacak. Yüzde 33 hisse ise İzmir Ticaret Odası’nın öncülüğündeki yerel oluşumun. İzmir’de yakında ön protokolu imzalayacağız” dedi.

Hedef 400 bin turist

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Aydın Valisi Mustafa Malay’la beraber Dubai’de 14-16 Aralık’da düzenlenen Seatrade Ortadoğu Denizcilik Sergi ve Konferansı’na katılan Demirtaş, konferansta İzmir’i tanıttıklarını söyledi. Demirtaş, “Kruvaziyer turizminde dünya çapında yer sahibi olabileceğimiz bir kez daha gördük. 2009’da 400 bin turist getirmeyi hedeflerken, uzun vadede Akdeniz’de ilk 5 liman arasına girmek istiyoruz” dedi.

Sergiye 43 ülkeden 313 firmanın, konferansa ise 500’ü aşkın delegenin katıldığını belirten Demirtaş, sektördeki gelişmeleri konuştuklarını söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti: “Bütün kentler kruvaziyer turizmini 12 aya yaymaya çalışıyor. Biz İzmir’de kruvaziyer turizmini 12 aya yaydık. Dünyada pek çok ülke daha bu aşamaya gelememiş durumda. Ortadoğu’nun en zengin bölgesi Dubai’de bile sezon 6 ay sürüyor ve yılda 160 bin turist ağırlıyor. Bizim rakamlarımızı duyan herkes başarımızı takdir ediyor. Ama elde ettiğimiz başarıyı yeterli görmüyoruz. Costa CEO’su Foschi de görüşmemizde, seferlerin artarak süreceğini teyit etti. Krize rağmen, 2009’da 400 bin turiste ulaşmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir