İzmir Büyükşehir Belediyesi, afet durumlarında “kesintisiz iletişim” sağlayabilmek için Sayısal Telsiz Sistemi kuruyor. Sayısal Telsiz Sistemi kurmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 50 kilometrelik yarıçapındaki yetki sınırları içinde bulunan belde ve ilçelere 10 yeni telsiz istasyonu kuracak. Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Bilgi Ağları Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan sistem, ses iletişimi sağlamanın yanı sıra veri de taşıyarak İzmir içinde haberleşme imkanını en üst düzeyde sağlayacak.

Başta deprem olmak üzere, afetler sırasında cep telefonlarına aşırı yığılma nedeniyle GSM operatörleri devre dışı kalabildiği halde, yeni telsiz sistemiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki yerleşim alanlarında telsiz iletişimi kesilmeyecek. Büyükşehir bünyesinde afete yönelik çalışmaları koordine eden İzmir İtfaiyesi başta olmak üzere, Belediye’nin tüm gezgin birimleri, geniş bir kapsama alanında değişik ses ve veri uygulamaları ile en ucuz ve güvenilir şekilde haberleşecek.

İhale çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediysi yetkilileri, Sayısal Telsiz Sistemi’nin 2008 yılı sonunda devreye alınacağını duyurdu. Belediye’nin itfaiye, zabıta, fen işleri, asfalt-yol şantiye gibi birimlerinde halen analog ve yetersiz telsiz sistemi ile haberleşme sağlandığını ifade eden yetkililer, “Kentimizin 1.derecede deprem kuşağında olması nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi olarak afet anı ve sonrasındaki tüm koşullara hazırlıklı olmak üzere çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. İzmir’de halen Kadifekale ve Yamanlar’daki iki istasyon aracılığıyla telsiz iletişimi sağlıyoruz. Yeni sistemde, kentin muhtelif yerlerine kurulacak 10 yeni istasyon aracılığıyla, başta doğal afet durumları olmak üzere, kriz yönetimi gerektiren tüm olaylarda ve gündelik hayatta sesimizi birbirimize duyurma ve kesintisiz veri aktarma olanağı bulacağız” dedi.

Yeni telsiz istasyonları nerelere kurulacak?
‘Sayısal Telsiz Sistemi’nin merkezi Toros’ta inşa edilmekte olan Bilgi Teknolojileri Merkezi olacak. İstasyonlar ise şu 10 noktaya kurulacak:
Çandarlı-Yaylayurt, Karaburun-Akdağ tepesi, Seferihisar-Turgut Köyü, Yamanlar Dağı, Kemalpaşa-Sıralık dağı, Kadifekale-Yelkentepe, Torbalı-Kuşçuburnu, Tire-Çayırlı, Bornova-Kurudağ, Özdere-Akkaya.

Mevcut analog sistemle, Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı, ESHOT Genel Müdürlüğü, İZSU, İZBELCOM, İZULAŞ, İZELMAN, İZBETON, Egeşehir Planlama gibi bağlı şirketler ile Konak, Karşıyaka, Çiğli, Gaziemir, Buca, Narlıdere, Balçova, Bornova ve Güzelbahçe belediyelerinde toplam bin 978 adet telsizle iletişim sağlanıyor. Yeni sistem devreye alındığında, ilçe belediyelerin kullanacakları terminallerle birlikte bu sayı 4 bine çıkacak.

‘Sayısal Telsiz Sistemi’ ne gibi faydalar sağlayacak?

  • Ses ve verilerin şifrelenerek iletilmesi esasına dayandığı için güvenli haberleşme olanağı sağlanacak.
  • Yeni sistemle veri taşımak mümkün olacağından, kurulacak sistem üzerinden İZSU Genel Müdürlüğü’nün SCADA bilgileri aktarılacak.
  • Kentkart anlık validatör bilgileri, GSM kanallarından belli bir kira ücreti karşılığında yararlanılarak aktarılıyor. GSM’in verdiği transfer hizmetini ‘Sayısal Telsiz Sistemi’ üstlenecek.
  • Kent içi ulaşım filosundaki otobüslerin takibi için GSM’e bağlı kalınmayacak; araç telsizlerine takılı olan GPS alıcıları sayesinde, araçların koordinatları telsiz sistemi üzerinden merkeze taşınabilecek ve burada sayısal harita üzerinde görüntülenmesi sağlanacak.
  • GSM operatörleri üzerinden konuşma yapma zorunluluğu ortadan kalkacağı için yeni sistem daha ekonomik olacak.
  • Halen yalnızca sesli iletişim amacıyla kullanılan haberleşme cihazıyla, sesin yanı sıra veri ve konum bilgisi de aktarılabilecek.
  • Gelen çağrılar, boş kanallara otomatik olarak atanacak. Acil müdahale gerektiren durumlarda zaman kaybı önlenecek.
  • Yeni telsizler, mevcut donanımla da uyumlu olacak halen kullanılmakta olan analog telsizler ile de görüşme yapılabilecek.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir