İzmir’de Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü’nün ek tesisleri için 11 yıl önce inşaata başlayıp, 15 milyon YTL harcayan, ardından 7 yıl binaları çürümeye terk eden bakanlık projeyi rafa kaldırdı.

hifzisihha.jpgİnşaatına 11 yıl önce başlanan ve 7 yıl önce durdurulan İzmir’in Hatay semtindeki Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü ek binası için Ankara’dan kötü haber geldi. Hıfzıssıhha Başkanlığı, Yeni Asır olarak 4 yıldır takipçisi olduğumuz 12 kez manşet yaparak 6 kez bitirme sözü aldığımız ek bina ile ilgili şok bir karar aldı. Hıfzıssıhha Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, 10 Nisan 2007 günü gazetemize bitirme sözü verdiği ve 15 Temmuz 2007’de tamamlama ihalesine çıkacaklarını söylediği ek binadan vazgeçtiklerini açıkladı. Binanın kendileri için uygun olmadığını ve yanlış yatırım olduğunu anladıklarını belirten Ertek, “Binanın bitmesi için 16 milyon YTL gerekli. Devletin parasını çarçur edemeyiz. Bu binadan otel bile olmaz. Biz yenisini 7 milyon YTL’ye yaparız” dedi. Ertek, binayı poliklinik ya da diş tedavi merkezi yapılması için İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredeceklerini söyledi.

EL ATILMADI

Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü’nün ek bina inşaatına 1997 yılında mevcut müdürlük binasındaki yer sıkıntısı nedeniyle başlandı. Ancak bina, yanlış hesaplamalar sonucu maliyetinden daha düşük bir bedelle ihale edildiği için yarım kaldı. Bugünün rakamlarıyla 15 milyon YTL harcanan binaları 2001 yılında inceleyen Bayındırlık İl Müdürlüğü, projenin tasfiye edilerek tekrar ihaleye çıkılması gerektiği yönünde rapor verdi. Rapor üzerine hemen müteahhidi ile sözleşmeyi feshederek projeyi tasfiye eden dönemin hükümeti, tekrar ihaleye çıkmayarak binayı kaderine bıraktı. Yeni Asır, inşaatı 2001 yılında duran binaları ilk olarak 5 Eylül 2004’te gündeme getirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a seslendiğimiz haberde “binaların bir an önce bitirilmesi çağrısı” yapıldı. Aynı haberimizde Recep Akdağ yurt dışında olduğu için adına açıklama yapan dönemin Hıfzıssıhha Başkanı Doç. Dr. Turan Aslan, ek binayı 2004 yılında ihale ederek bitirecekleri sözünü verdi. Ancak 2004 yılında binalara el atılmadı.

SÜRE İSTEDİ

Takipçisi olduğumuz binalarla ilgili verdiği sözü, 1 Haziran 2005 günü Hıfzıssıhha eski Başkanı Aslan’a hatırlattık. Hemen 1 gün sonra yanıt veren Aslan, 2 Haziran 2005’te 1 ay içinde ihaleye çıkılacağını söyledi. Ancak yine gelişme olmaması üzerine başvurduğumuz Aslan, bu kez 4 Temmuz 2005 günü 1 ay daha süre istedi. Bu süre de bitip binalara dokunulmazken Yeni Asır 16 Ağustos 2005 günü Aslan’a sözünü bir kez daha hatırlattı. Gazetemize 17 Ağustos 2005 günü yanıt veren Aslan, ihaleye çıkmak için üçüncü kez 1 aylık süre daha istedi. Ama o sözü de tutmadı.

OYALAYIP GİTTİ

İzmirlilere 3 kez söz verip süre isteyen Hıfzıssıhha eski Başkanı Turan Aslan, kuş gribi nedeniyle yaşanan tartışmalar yüzünden istifa ederek görevinden ayrıldı. 10 Şubat 2007 günü gazetemize açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Ek binanın projesi, Nisan’da hazır olur. Haziran’da da ihaleye çıkarız” dedi. Proje çizim ihalesi Bakan Akdağ’ın dediği gibi 39 bin YTL’ye gerçekleşti.

HEDEFLEDİLER, OLMADI

Ek bina ile ilgili son açıklamayı 10 Nisan 2007 günü Hıfzıssıhha Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek yaptı. Ertek gazetemize, “Çizimi süren proje, Mayıs sonunda elimizde olur. 15 Temmuz’da da ihaleye çıkarız. Hemen inşaatı başlatmayı ve 2007 sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Binaların bitmesi için ne kadar gerektiğini hesap etmek zor ama ödenek sorunumuz yok” şeklinde açıklama yaptı. Proje, Ertek’in belirttiği gibi Mayıs sonunda Hıfzıssıhha Başkanlığı’na teslim edildi. Ancak ne 15 Temmuz’da, ne de 2007 yılında ek bina bitirilmedi.

FAZLA DAYANAMADI

Yeni Asır olarak 28 Aralık 2007 günü Doç. Dr. Ertek’e “Bizi daha ne kadar bekleteceksiniz Mustafa Bey” başlığıyla verdiği sözü hatırlattık. Ertek bu haberimize yanıtı, 6 ay sonra şok bir kararı duyurarak verdi. Doç. Dr. Mustafa Ertek, 4 yıldır bitirileceği söylenen ek binadan vazgeçtiklerini ve İzmir Sağlık Müdürlüğü’ne devredeceklerini açıkladı. Binanın bitmesi için 16 milyon YTL’ye ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle tamamlamaktan vazgeçtiklerini belirten Ertek, şunları söyledi:

“Bu binanın bizim için yanlış yatırım olduğunu anladık. Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü’nün ihtiyaçlarına cevap verecek fiziki ve teknolojik altyapıya sahip değil. O bina otel bile olmaz. Orayı kurtarmak için inanılmaz bir mücadele verdik. Acaba o projede revizyon yaparak binayı kullanışlı hale getirebilir miyiz? diye çok uğraştık. Son olarak bugüne kadar harcanan parayı kurtaralım diye proje ihalesini yaptık. Ama karşımıza toplam 16 milyon YTL’lik bir maliyet çıktı. Neticede devletin parasını harcıyorsunuz. Bu paranın yarısına uluslararası standartlarda bir hıfzıssıhha binası yapmak mümkün. Bu nedenle binadan vazgeçtik.”

1 YILDA BİTER

İzmir Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü’nü uluslararası standartlara kavuşturacak yeni bir projenin ihale aşamasında olduğunu belirten Ertek, 7-8 milyon YTL’ye malolacak inşaatın finansmanının Dünya Bankası kredisi ile karşılanacağını açıkladı. Ertek, projenin detaylarını şöyle anlattı:

“Türkiye’deki tüm Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüklerini Dünya Bankası’ndan temin edilecek kredi ile uluslararası standartlara kavuşturacağız. Bölgeler için tip proje ihalemizi yaptık. Şu anda değerlendirme aşamasındayız. Dünyada bu işi profesyonelce yapan firmalar ihaleye katıldı. Güvenlik ve havalandırma koşulları, teknolojik ve fiziki altyapısı, otomasyon sistemleri ile dört dörtlük merkezler oluşturulacak. İhale süreci tamamlandıktan sonra İzmir’den başlayarak bölgelerde bu merkezlerin yapımına başlanacak ve 12 ayda tamamlanarak hizmete girecek. Yani 1 yılın sonunda elimizde kimsenin tartışamayacağı, mükemmel merkezlerimiz olacak. ”

DÜŞÜK KEŞİF YAKTI

İnşaatı 6 yıl önce durdurulan ve iki bloktan oluşan binanın 2001’e kadar A Bloku’nun yüzde 75’i biterken, boya ve ince işleri kaldı. B Blok’un ise yüzde 45’lik bölümünü oluşturan kaba inşaatı tamamlandı. B Blok’un ince işleri, fayans, tesisat ve boya işleri ise bitirilemedi. Bayındırlık İl Müdürlüğü yetkilileri, “Bina 1997 rakamlarına göre düşük keşifle 233 bin YTL’ye ihale edilmiş. Ancak o tarihte 350 bin YTL’ye ihale edilmiş olsaydı bitirilebilirdi” dedi.

ÇOK HARCANDI

Binanın A Blok’u 4 bin 870 metrekare, B Blok’u ise 2 bin 462 metrekarelik alan üzerinde bulunuyor. Hatay’da 5 yıldır kimsenin uğramadığı ek binaya bugünün rakamlarıyla 15 milyon YTL harcandı. Bitmesi için 16 milyon YTL gerektiği tahmin edilen 5 katlı bina faaliyete geçirilseydi bölümlerdeki verim artışının yanı sıra bir günde yapılan 400 kan tahlili, 1000’e çıkacaktı. İzmir Hıfzıssıhha Bölge Müdürlüğü yetkilileri, hem sıkışıklıktan kurtulacaklarını, hem de kurumlarının daha çok gelir elde edeceğini belirtmişti. Ek bina tamamlanmış olsaydı 3 katlı olan mevcut bina, tek başına kimya grubunun kullanımına tahsis edilecekti. Ek binaya ise mikrobiyoloji ve klinik grubu taşınacaktı. Ek binada HIV, kızamık, çocuk felci laboratuvarı, kan ve kan ürünü analizleri yapan laboratuvarlar kurulacaktı.

TÜRKİYE’DE 7 TANE

Türkiye’de İzmir, İstanbul, Antalya, Adana, Samsun, Diyarbakır ve Erzurum olmak üzere toplam 7 bölgede Hıfzıssıhha yer alıyor. İzmir Bölge Hıfzıssıhha Müdürlüğü, mevcut haliyle yer sıkıntısı yaşasa dahi teknik donanım, cihaz, yeterlilik ve ruhsat esasına göre analiz yapan tek kurum oluşu nedeniyle birinci sırayı alıyor. İzmir Hıfzıssıha Bölge Müdürlüğü’ne, Edirne’den Kars’a kadar neredeyse her ilden numune geliyor.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir