Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri haline gelen ve büyük şehirlerin etrafını saran gecekondu ve kaçak binaların önlenmesi için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türk Ceza Kanunu’na konulan “İmar Kirliliği” başlıklı maddeden bir geri adım daha atıldı. AK Parti, yapı ruhsatı bulunan, ancak gerekli koşulları yerine getirmediği için “iskan”, yani oturma izni bulunmayan binalara elektrik, su, telefon bağlanmasının yolunu açan bir yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

gecekonduaf.jpgBinlerce binayı ve vatandaşı ilgilendiren bu kısmi af kapsamında, yapı ruhsatı olan binalara elektrik, su ve telefon bağlayan belediye başkanları ile bakanlık görevlileri, 5 yıl hapis cezasından kurtulacak.

184. MADDE

AK Partili milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu ve Veysi Kaynak’ın imzası ile TBMM Başkanlığı’na, TCK’nın “İmar Kirliliği” başlıklı 184. maddesinde değişiklik yapan bir yasa teklifi sunuldu. Teklif kapsamında maddenin, “Yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre (5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor) cezalandırılır” fıkrasına, “Ancak yapı ruhsatiyesine uygun olarak inşaatı tamamlanmış olup da henüz yapı kullanma izni alınmamış binalar hakkında bu fıkra hükmü uygulanmaz” ibaresi eklendi.

Bu fıkra gecekondu ve kaçak binalara özellikle seçim dönemlerinde belediyelerin başkanları ya da hükümetlerin elektrik, su, telefon gibi hizmetleri götürmesini önlemek için konulmuştu.

Belediye başkanları ve bürokratlar, 5 yıl hapis cezasını göze alamayacağı için kaçak binalara hizmet de götüremiyordu. Düzenleme ile belediye başkanları ve bürokratlar yapı ruhsatı olan binalara imar izni almadan elektrik, su ve telefon bağlama, yani buraları yaşanır hale getirmeye yönelik hizmetleri götürdüğünde 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmayacak. Yapı ruhsatı olan binalar için kısmi af çıkmış ve bu durumdaki binalara elektrik, su, telefon bağlanmasının yolu açılmış olacak.

KONUT SIKINTISI

Maddenin gerekçesinde, değişikliğin gerekçesi konut sıkıntısına bağlandı ve şöyle denildi:

“Konut sıkıntısı çekilen ülkemizde inşaat ruhsatına uygun biçimde yapılan bina kullanılabilir duruma gelmesine rağmen, henüz yapı kullanma izninin alınmaması nedeniyle elektrik, su ve telefon gibi hizmetlerden yararlanılmaması pek çok vatandaşın mağduriyetine yol açmaktadır. Ayrıca, bürokratik işlemlerin uzun bir süre alması nedeniyle yapı kullanma izninin kısa sürede çıkarılamadığı da nazara alındığında, söz konusu mağduriyetin giderilmesi için fıkranın yeniden düzenlenmesi zarureti hasıl olmuştur.”

Daha önce delinmişti

Kaçak binaları ve gecekondulaşmayı önlemek için 12 Ekim 2004 tarihinde yürürlüğe giren ilgili maddede ilk geri adım, 2006 yılında atıldı. 2006 bütçesine konulan bir madde ile 12 Ekim 2004’e kadar kullanım izni alamayan kaçak yapılara elektrik ve su hizmetleri götürmenin yolu açılmıştı. Bu düzenleme ile aslında 2004 yılına kadar yapılan tüm gecekondu ve kaçaklara bir yerde af çıkmıştı.

Kaynak: Yeni Asır

2 Comments

  1. ya mübarekler imar vermiyosunuz ama yolunu yapıyosunuz elektrik su doğalgaz her türlü hizmeti veriyorsunuz ama imarını vermiyosunuz zaten kriz var millet işsiz utanmadan birde ceza kesiyosunuz.tabi alıyosunuz parayı devletten karnınız tok açın halinden anlamazsınız.hem milletin yıllardır asgari ücretle dişini sıkmış bir ev yapmış onu bile o garibana çok görüyorsunuz.o kadar zengin adamlar holding kuruyor kaçak yerlere onlara el atan yok aklınız fikriniz garibanın aldıgı 5 kuruşta.birde utanmadan evi yıkmak yetmezmiş gibi 5 – 10 milyar ceza kesiyorsunz insanlara YAZIKLAR OLSUN

  2. vatandaş keyfinden gece kondu yapmıyor bu sorun devletin planlı arsa üretemediğinden ortaya çıkıyor bütün türkiye mezradan büyükşehire kadar planlama yapılmalı yoksa halkın önünde kimse duramaz ben köy inşaatından beş ay ceza almış bir kişi olarak söylüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir