Metro hattını Üçkuyular ve Bornova merkeze uzatmak için çalışma başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni vagon alımı için de ihale açıyor. 30 Haziran’da gerçekleştirilecek ihaleyle 32 vagon alınacak. Yeni vagonlarla birlikte İzmir Metrosu’nun yolcu taşıma kapasitesi 80 binden 160 bine çıkacak.

izmirmetro.jpgİhale ile alınacak her sette 2’si sürücü kabinli olmak üzere 4 yolcu vagonu bulunuyor. Alınacak toplam 32 vagonun her biri 250 kişi taşıma kapasiteli olacak. Her vagonda mevcut metro sisteminde olduğu gibi ses, ısı, titreşim izolasyonu sağlanacak. Yolcu konforu için ısıtma, havalandırma tesisatı ve klima bulunacak. Sesli ve görsel yolcu bilgilendirme sistemleri (dijital pano) sayesinde yolcuların inecekleri duraklar hakkında daha rahat bilgi alması sağlanacak.

Aliağa – Menderes’te de ihale var

Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımlarından bir diğeri olan 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi kapsamında, güzergah üzerindeki istasyonlar ile Çiğli DepoTesisleri’nin ihtiyacı olan elektronik cihaz, ekipman alımı ve sinyalizasyon sistemi kurulması için de 1 Temmuz’da ihale gerçekleştirilecek. İzmir’in kuzey-güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan Türkiye’deki en yaygın kent içi banliyö ağı olan Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi kapsamında, 31 adet istasyonda tesis edilecek.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir