Önceki akşam İZKA tarafından Hilton Oteli’nde verilen yemeğe katılan Başbakan Erdoğan, “Proje üreterek hibe kredilerinden yararlanın” dedi.

İzmir’de bu yıl üretilecek olan projelere 60 milyon TL hibe kredi sağlayacak olan İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan da büyük destek geldi. Hibe kredi alabilmek için İzmirlilerin 25 Mart’a kadar ilgi göstereceği İZKA’dan çok umutlu olan Erdoğan, İZKA’nın yerel kalkınmanın en önemli ayaklarından biri olduğunu belirtti.

İzmir ziyareti kapsamında önceki akşam İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından Hilton Oteli’nde verilen yemeğe katılan Erdoğan, İzmirlilere proje üreterek İZKA hibe kredilerinden yararlanmasını istedi. Toplantıya katılan iş dünyası temsilcileri de İZKA’nın önünümzdeki dönemde İzmir’i sırtlayacak bir kurum olacağını belirterek, İZKA’ya verilen desteğin sevindirici olduğuna işaret ettiler.

Sahip çıkıyoruz
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın, toplantıda Erdoğan’ın kuruma büyük önem verdiğini gördüklerine işaret ederek, İZKA’ya İzmirliler olarak sahip çıktıklarını söyledi. İZKA projesinin Türkiye’de ilk örneklerden biri olduğunu ve başarı şansının da çok yüksek olduğunu ifade eden Taşkın, “Başbakanımızın da İZKA’ya büyük önem vermesi bizi çok mutlu etti. Bugüne kadar hep Ankara’dan hazırlanan projelerle kalkınmanın sağlanacağı fikri hakimdi. Şimdi artık yerel aktörlere de şans veriliyor. Hükümet de bu konuda çok duyarlı. Böyle bir destek sayesinde İZKA’nın başarılı olmaması gibi bir sebep yok” dedi.

Sınırlı bütçe
Toplantının çok verimli geçtiğini dile getiren İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş ise Erdoğan’ın verdiği desteğin çok önemli olduğunu vurguladı. Her türlü desteğe rağmen İZKA’nın bütçesinin sınırlı olduğunu, İzmir için yatırım bütçesinin daha da artırılması gerektiğine işaret eden Demirtaş, “Bu noktada da Başbakanımız Ankara-İzmir hızlı tren projesinden bahsetti. Aliağa-Menderes hattının kısa sürede tamamlanmasından ve kent yenileme projelerine verdikleri önemden söz etti” diye konuştu.

Büyük görev
Hilton Oteli’nde yapılan toplantının çok yararlı geçtiğini dile getiren İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı İlknur Denizli ise Erdoğan’ın kentin çehresinin değişmesinde İZKA’ya büyük önem verdiğini gördüklerini söyledi. İZKA ve diğer projelerle İzmir’i tarım, turizm, sanayi alanlarında daha da büyüteceklerini açıklayan Erdoğan’ın konuşmasında güncel politikaya da pek girmediğinin altını çizen Denizli şunları söyledi: “Başbakan, İZKA’ya her zaman destek olacaklarını ifade etti. Buradan yeni dönemde İZKA’nın kent için daha da önemli bir kurum haline dönüşeceğini çıkarıyoruz. Bütün bunlar İzmir’in geleceği için umut veriyor” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir