5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in çevre konusundaki uygulamalarının AB standartlarına uyum sürecinde olan Türkiye’nin pek çok kenti için ideal bir model oluşturacağını belirtti. 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası İzmir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Etkinlikler çerçevesinde İzmir Devlet Tiyatrosu’nda bir açılış töreni düzenlendi. Törene, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Mehmet Ceylan ile çok sayıda çevre dostu katıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çevre kirliliği ve doğal kaynakların tahribatının üzücü sonuçlarına değinerek, çevreyi korumak, bu hedef doğrultusunda toplumu eğitmek ve çevreyi kirletenleri uyarmanın gelecek nesillere borcumuz olduğunu söyledi. Ülkemizde atıksu arıtma tesislerinden yararlanan nüfusun sadece %10 olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Geriye kalan %90’ın doğrudan doğaya boşalttığı atıksuların %40’ı denizlere, %50’si ise içme suyu ile akarsulara boşalıyor. Ülkemizde kanalizasyon şebekesinden yararlanan nüfusun, yararlanmayan nüfusla eşdeğer olduğu ürkütücü tablo düşünülürse, İzmir’de yaşamanın bir ‘ayrıcalık’ olduğu çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bu ayrıcalıkta elbette Büyükşehir Belediyesi’nin peşpeşe yürüttüğü projeler kadar, İzmir halkının duyarlı yaklaşımlarının da büyük önemi vardır” dedi.

İzmir’in çevre yatırımları konusunda, Türkiye’nin örnek kenti olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Çevre konusunda yaptığımız uygulamaların, AB standartlarına uyum sürecinde olan ülkemizin pek çok kenti için de ideal bir model oluşturacağına inanıyorum. Kentimizdeki çevre kirliliğini önleme yönünde ilkeli ve kararlı uygulamaları olan örnek bir belediye yönetimine sahibiz ve bunu gururla söylüyorum” diye konuştu.

İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise, dünyanın küresel ısınma, hızlı nüfus artışı ve doğanın bilinçsizce kullanılması gibi tehditlerle karşı karşı olduğunu belirterek, varolan değerlerimizin farkına vararak, kalkınma anlamındaki adımları iyi atmamız gerektiğini söyledi. Kıraç, “Ekonomik gelişme, ekolojik dengeler gözetilerek yapılmalı ve bu da sürdürülebilir kalkınmanın temel ilkesi olmalıdır. Kaynakları koruyarak tüketirsek, bizden sonraki nesillere bırakabiliriz” dedi.

Törende, Vali Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Çevre İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘En çevreci okul yarışması’nda birinci seçilen Foça Reha-Necla Midilli İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Bakır’a ödül verirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da ikincilik ödülünü alan Bergama Bölcek İlköğretim Okulu Müdürü Zafer Türkdoğan’a ödülünü takdim etti. Ödül törenin ardından öğrenciler tarafından çevre konulu bir tiyatro gösterisi sunuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni çevre konusundaki yatırımları neler?

Metropol sınırlarına dahil olan yeni ilçelerde toplam 12 arıtma tesisi kuruluyor.
Katı atıkları, doğal kaynakları kirletmeden düzenli depolama alanlarında depolamak için yeni ilçelerdeki ilkel depolama alanları kapatılarak, çöp transfer istasyonları kuruluyor.
Atıksuları şehir kanalizasyon şebekesiyle arıtma tesislerine ulaştırıp arıtıyor ve körfeze veriliyor.
Atıksu deşarjı durdurulmuş körfezde suyun kalitesini sürekli olarak izleniyor.
Körfeze derelerden sürüklenerek gelen çöpler, kara ekipleri ve modern deniz süpürgesi ile temizleniyor.
İçme suyu havzaları titizlikle korunuyor. Bu çerçevede özellikle Tahtalı’da yapılan çalışmalar, üniversitelerde tez konusu olabilecek nitelikte örnek işlerdir.
Hava kirliliğinin önlenmesi konusunda aralıksız olarak çalışılıyor ve sıkı denetimler yapılıyor.
Türkiye’de tam otomatik ölçüm istasyonlarını kuran ilk belediye, İzmir Büyükşehir Belediyesidir.
Hava kirliliği ölçümleri düzenli bir şekilde gerçekleştiriliyor.
Yeni alınan mobil hava kirliliği ölçüm istasyonu ile de, özellikle yeni ilçelerde ve sorunlu alanlarda bölgesel ölçümler yapılıyor.
Sanayi tesislerinin, şehirsel alanların dışında, kendilerine ayrılmış bölgelerde faaliyetlerini sürdürmeleri sağlanıyor ve bu konudaki denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Çevre ve ekonomik faydaları nedeniyle, “ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması projesi”ni Türkiye’de ilk olarak uygulamaya koyan belediye, yine İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. Uygulama genişletilerek sürdürülüyor.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

2 Comments

  1. İzmir,çevre yatırımlaında Türkiye nin örnek kentiymiş.

    lütfen çevrmizi çok ama çok temiz tutalım.

  2. BİZ de ORADAYDIK,BİZ de ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ ALDIK !
    İzmir Aliağa Petkim İlköğretim Okulu olarak En Çevreci İlköğretim okulu yarışmasında üçüncülük ödülünü vali yardımcımızdan aldık.Üzülerek bunun haberlerde yer almadığını görüyoruz .Bu bizi gerçekten demoralize ediyor.Okul olarak çok çalıştık,kendi çapımızda çevre için çok şeyler yaptık.Gelecek yıllardaki çalışmalarımızın motivasyonu için haberlerinizde bizim de unutulmamamız gerektiğini düşünüyoruz.Gerekli hassasiyeti göstererek haberinize ekleme yapacağınıza inanıyoruz.Bu bizim için oldukça önemli.
    Saygılarımızla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir