Aydın Tren Garı’nda 3 Şubat 2008 tarihinde motorin yüklü bir vagonun raydan çıkmasıyla meydana gelen tren kazasının ardından Ulaştırma Bakanlığı’nın talimatı ile İzmir-Aydın-Söke-Denizli hattında 3 Mart 2008 tarihinde tamamen durdurulan tren seferlerinin en geç 3 ay içerisinde yeniden başlayacağı açıklandı.

Ortaklar-Aydın demiryolunda devam eden çalışmaların son noktaya geldiğini duyuran TCDD 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, demiryolunun en son teknoloji ile yenilendiğini, 2008 Ekim ayında da Söke-Aydın hattının yenilenmesi için çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

TCDD’nin Aydın’da devam eden iki önemli yatırımı hakkında bilgiler veren TCDD 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, Ortaklar-Aydın hattının ardından, Ortaklar – Söke demiryolu hattının da yenilenmesi için Ekim ayında çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Türkiye’nin ilk demiryolunun İzmir – Aydın arasında yapılan demiryolu hattı olduğunu hatırlatan Eriş, “Genel Müdürlüğümüzün aldığı bir kararla Ortaklar – Aydın arasındaki demiryolunu hızlı tren standardı hariç Türkiye’deki en yüksek standarttaki demiryolu yapılmasına karar verildi ve biz şuanda 50’ye aşkın iş makinesiyle, 20’ye aşkın mühendis ve 100’e aşkın işçimizle burada çalışıyoruz. Bu iki yatırım bize yaklaşık 40 milyon dolara mal olacak. Çok az bir ray eksiğimiz var onu da tamamlayacağımızı umuyorum. Yenileme alanlarını gezdim ve sanıyorum temennim en geç 3 ay sonra Aydın demiryolunun ulaşıma açılması yönündedir. Ortaklar – Aydın arasına yapacağımız bu demiryolu 30 kilometre olup çok yüksek standartlarda yapılıp tamamlanacaktır. Yapılacak bu yol ile İzmir – Aydın arası mesafe 3 saatten 1 buçuk saate düşecek. Yanlış anlaşılmaya meil vermeyelim. Bu düşüş hızlı tren değildir. Hızlı tren denilince saatteki hızı 200 kilometre üzerinde olan trendir. Henüz o Türkiye’de de yok. Sadece şuan Eskişehir ve Ankara arasında var olarak görünüyor oda deneme seferleri yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda Ortaklar, Çamlık, Selçuk ve İzmir arasındaki yolları bitirmiştik. Ancak oralarda yaptığımız demiryolu bu kadar yüksek standartlarda yaptığımız bir demiryolu değildi. Şuan Ortaklar – Aydın arasında yaptığımız demiryolu Avrupa’da da en son model bir demiryolu olacak” dedi.

ABS fren sistemine sahip bir otomobil değiliz
Şuandaki en büyük problemlerinin güzergah üzerinde bulunan hemzemin geçitler olduğunun altını çizen Sabahattin Eriş, Ortaklar-Aydın arasındaki 30 kilometrelik demiryolunda 16 tane hemzemin geçit olduğundan söz etti. Yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından hatta 160 kilometre sürat vermek istediklerine işaret eden Eriş, “Fakat biz ABS fren sistemine sahip bir otomobil değiliz. Tren olduğu için biz hızımızın 5 katı mesafede durabiliriz. Bu durumda da bazı hemzemin geçitlerimizi kapatmamız gerekecek. Hemzemin geçitler bulunan yerlerdeki Belediye Başkanlarımızın bize yardımcı olması lazım. ayrıca onların adına tanesi 40 – 50 bin dolar olan 16 adet civarında otomatik bariyer yapacağız ve sonra bunları kendilerine fatura edeceğiz. Çünkü bu bariyerleri kendileri yapması gerekirdi. Yapmadıkları için biz yapmak zorunda kalacağız. Aksi taktirde burada hız yapmamız mümkün olmayacak. Bu noktada Kaymakamlarımızın, Mülki idare amirlerimizin ve Belediye Başkanlarımızın yardımını istiram ediyorum. Bu yolu Türkiye’de gerçekten fizibul bir demiryolu haline getirmek istiyorsak bunu yapmak zorundayız. Denizli’deki mermercilerden tutunda sanayicilere kadar herkes bizi bekliyor, yolun açılmasını bekliyor. Çok kısa bir süre sonra Denizli – Aydın ve İzmir demiryolunu bitirip liman bağlantısını kurmak zorundayız. Biz bu sene 30 kilometre olmak üzere Ortaklar – Aydın ve 22 kilometre Ortaklar – Söke arasındaki demiryollarını yenileyeceğiz. Önümüzdeki sene ise demiryolunu Nazilli’ye kadar yenilemek istiyoruz” diye konuştu.

ASTİM Organize Sanayi Bölgesine bir yükleme rampası yapılması için hazırlanan ÇED raporunun onaylandığı bilgisini veren TCDD 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, büyük bir ihtimalle demiryolu hattının bu yöne kaldırılarak, şehir merkezinden uzaklaştırılacağını beyan etti. Umurlu Organize Sanayi Bölgesi için böyle bir durumun söz konusu olmadığına dikkat çeken Eriş, Denizli’ye kadar demiryolunu yenileyerek ve liman bağlantısını oluşturarak yük taşımacılığını kamyonların üzerinden alıp demiryoluna aktarmak istediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Expres

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir