Selim Gökdemir, “İzmir’in en az 30-40 tane 5 yıldızlı otele ihtiyacı var. Gençlere iyi iş imkanı sağlamamız için yatırımların önünü birlikte açmalıyız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Selim Gökdemir, İzmir’in yüzlerce gökdelene ihtiyacı olduğunu söyledi. Karşıyaka Rotary Kulübü’nün Kaya Prestige Otel’de düzenlediği toplantının konuğu olan Gökdemir, “İzmir ve Gökdelenler” başlıklı konuşmasında, “Gençlere iyi iş imkanları sağlamamız için yüzlerce yüksek binanın yapılmasını sağlayacak yatırımların önünü hep birlikte açmamız gerekiyor” dedi.

İzmir’in en az 30-40 tane beş yıldızlı otele ihtiyacı olduğunu, bunun için de kentin merkezi noktalarında yüksek binalara izin verilmesi gerektiğini söyleyen Gökdemir, şöyle konuştu: “Yeni kent merkezi gökdelenlere ayrıldı, ancak yeterli değil. Aktif hale gelebilmesi için öncelikle kamu kurumlarının buraya taşınması lazım. Şehir merkezinde gökdelen bölgesi Çankaya olarak düşünülmeli. İzmir’in yüzlerce gökdelene ihtiyacı var.”

Kordon için öneri
Kordon’un da mutlaka tartışmaya açılması gerektiğini söyleyen Gökdemir, şöyle devam etti: “Kordon dolgu alanının çok büyük bir maliyeti olmasına rağmen kente hiçbir katkısı yok. Burada yıllık 100 milyon dolar getirisi olan tarihi dokuya uygun eğlence şeridi yaratılabilir. Birinci Kordon 100 yıl önceki görüntüsüne tekrar kavuşturulmalı. 100 yıl önceki dar liman caddesini ve iki katlı binaları burada tekrar canlandırarak Kordon’da yeni bir eğlence şeridi yaratmalıyız.”

Arka tarafta kalan eğlence yerlerinin bu proje kapsamında ön tarafa çekilmesi gerektiğini söyleyen Gökdemir, “Arka sırada kalacak 8 katlı binaları yıkıp çıkacak alanı da yüksek binalara ayırmalıyız. Bu bölgeye gökdelen izni verilmeli” dedi.

Gökdemir şöyle konuştu: “Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki tarihi dokuyu koruyalım diyorlar. Bence hepsini yıkıp yerlerine alışveriş merkezleri yapmak lazım. Yaptığım hesaba göre Kordon’da yapılacak tarihi atmosferi yansıtan eğlence şeridinin yıllık getirisi 100 milyon dolar. İzmir Akdeniz’in turizm ve alışveriş merkezi olabilir. En çok turist alan, en çok alışveriş yapılan şehir olabiliriz. Ancak şu anda gelen turistler İzmir’de kalamıyor. Çünkü kalmaları için bir neden yok. 250 hektarlık Kemeraltı’nda bir günde gezilemeyecek büyüklükte bir müze yapmak lazım.”

İnciraltı’ndan vazgeçemeyiz
İnciraltı’nın da koruma-kullanma dengesi korunarak bir an önce imara açılması gerektiğini belirten Gökdemir, “EXPO olmadı diye İnciraltı’ndan vazgeçemeyiz. Burada, turizm, ticaret, konut ve yeni bir fuar alanını da içeren bir plan yapılması lazım” dedi.
Gökdemir şunları söyledi: “5 yıldızlı oteller yapıldığında Ukrayna, Bulgaristan, İsrail gibi ülkelerin alışveriş ve turizm merkezi haline gelebiliriz. İzmir’de yapılan her büyük proje rant tepkisi alıyor. Ancak büyük projelerin topluma rant getirdiği gözardı ediliyor. Zamanında Crowne Plaza’ya karşı çıkanlar bugün lobisinden çıkmıyor.”

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir