Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nda 30 milyon metreküp su birikti. Geçen yıl dün barajda 28 milyon metreküp su vardı. Baraja giren su, çıkan suyun 4,5 katına ulaştı.

Son bir ay içinde Kocaeli’ne yağan kar ve yağmur, baraj ve göletlerin rezervlerini artırdı. Özellikle Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nda da önemli miktarda su birikti. Yağışlar nedeniyle baraja giren günlük su miktarı 1 milyon 308 bin metreküpe çıktı. Kullanmak için ilin barajdan aldığı günlük su miktarı ise 286 bin metreküp. Dün itibarı ile barajda toplam 30 milyon 500 bin metreküp su birikti. Geçen yıl aynı gün barajda 28 milyon 210 bin metreküp su bulunuyordu. 50 milyon metreküp kapasiteli barajın yüzde 60’ı dolu. Bu su miktarı da baraja hiç su girmemesi durumunda Kocaeli’nin 4 aylık su ihtiyacına yetiyor.

Kocaeli’nin 100 yıl su sıkıntısı çekmeyeceği tahmini ile yapılan Yuvacık Barajı, 2006 yılında bir ay boyunca su veremez hale gelince halk, daha sonraki yıllarda su sıkıntısı endişesi duymaya başlamıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmit Su İdaresi’nin (İSU), Sapanca Gölü’nden Yuvacık Barajı’na su aktarma tesisi yapması üzerine susuzluk tehlikesi kalmadı. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, pek çok alternatif proje hazırlayarak Kocaeli’nin gelecek yıllarını da kurtardıklarını söyledi. Kocaeli’de abone sayısının artmasına rağmen tüketilen su miktarında düşme olduğunu belirten Bayram, bu düşüşü de altyapıya yapılan yatırıma bağladı. Bayram, “Geçen yıllarda şehre bir günde 360 bin metreküp su verilirken, bu yıl günde 280 bin metreküp su veriyoruz. Gerek halkımıza yaptığımız tasarruf çağrılarına olumlu cevap almamız, gerekse kayıp kaçağı giderme çalışmalarımız faydalı oldu. Kayıp kaçak oranı yüzde 68’lerden yüzde 42’lere düştü. Alt yapının büyük bölümünü yeniledik. Yaptığımız bu çalışmalar sonucunda barajda da su miktarında geçen yıla göre artış var.” dedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir