Yunanistan’da cesetlerinin yakılmasını vasiyet edenlerin bu isteklerinin yerine getirilebilmesi için krematoryumlar (ihrak fırını) inşa edilmesi kararı alındı.

Yunanistan İçişleri Bakanı, cesedin yakılabilmesi için ölümün adli tıp tarafından belgelenmesinin üzerinden 60 saat geçmiş ve bu arzunun vasiyetname ile dile getirilmiş olması gerektiğini kaydetti.

Yunanistan İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos, krematoryumların yapımı ve işletilmesini düzenleyecek olan yasal düzenlemenin bu ayın sonuna kadar resmi gazetede yayımlanacağını açıkladı.

Krematoryumların yapımı, işletimi ve bakımının tamamen yerel yönetimlerin sorumluluğunda olacağını açıklayan Pavlopulos, cesedin yakılma izninin vali ya da yerel yönetim başkanı tarafından verileceğini belirtti.

Pavlopulos, cesedin yakılabilmesi için ölümün adli tıp tarafından belgelenmesinin üzerinden 60 saat geçmiş ve bu arzunun vasiyetname ile dile getirilmiş olması gerektiğini de kaydetti.
Bu arada basın-yayın organları yeni yasal düzenleme sonrası cesedi yakılanların küllerinin kıyıdan 1,5 mil açıkta olmak kaydıyla denize dökülebileceğini, kırsal alanlara serpilebileceğini ya da cenaze sahibinin istediği veya vasiyetnamede belirtilen bir biçimde saklanabileceğini yazdılar.

Yunanistan’da bugüne kadar cesetlerin yakılabilmesine olanak veren yasal bir düzenleme bulunmuyordu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir