CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, 1 Temmuz 2008’den itibaren işsiz kalanların, konut kredisi ödemelerinin bir yıl süreyle dondurulmasını ve ertelenen taksitlere ilişkin faizlerin İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmasını öngören kanun teklifini, TBMM’ye sundu.

Korkmaz, TBMM’de basın toplantısını düzenleyerek kanun teklifinin içeriği hakkında bilgi verdi. Hükümetin, ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalanlara destek vermesi gerektiğini ifade eden Korkmaz, ekonomiyi canlandıracak tedbirlerin alınmaması durumunda, Türkiye’de sosyal patlama olacağını ileri sürdü. Türkiye’de her ay 100 bin kişinin işsiz kaldığınız söyleyen Korkmaz, iki yıl sürmesi tahmin edilen kriz süresince bu sayının 2 milyonu bulacağını söyledi. Bunlardan en az yüzde 10’unun konut kredi almış kişiler olduğunu anlatan Korkmaz, kanun teklifinin, en az 200 bin kişiyi kurtaracak bir proje olduğunu kaydetti.

Teklif ne getiriyor?
Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olup, 1 Temmuz 2008 ile 30 Haziran 2010 arasında işsiz kalan veya kalacaklardan, bankadan konut kredisi almış olanlar ile TOKİ’den vadeli konut satın almış olanların ödemekte oldukları konut kredisi taksitlerinin bir yıl süreyle ertelenmesini öngörüyor.

Ertelenen taksitler için bankalara, Merkez Bankası gecelik borç verme faiz oranı kadar faiz; döviz cinsinden kredilerde ise Libor artı 4 puan faiz ödenmesini düzenleyen teklif, faizlerin, bir yıl süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmasını içeriyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir