Tuzla’daki işçi ölümlerinin ardından bir tersane için gelen ‘kapatma’ kararı, sanayicileri sokağa döktü. Selah Tersanesi’nin faaliyetlerinin durdurulması, bir grup tersane işçisi, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) ve Gemi Mühendisleri Odası tarafından protesto edildi. Türk Tabipler Birliği’nde bir araya gelen sendikalar ve sivil toplum örgütleri ise Tuzla’da ölümlere karşı alınan grev kararına destek verdi.

İki işçinin ölümü üzerine kapatılan Selah Tersanesi önünde toplanan bir grup işçi ve Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Tansel Timur açıklama yaptı. Timur, “Yaşananlar, yalnızca işçilerin eğitimsiz oluşuna ya da bu işkolunda hizmet vermek zorunda bırakılan taşeron işletmelerine bağlanamayacağı gibi tersane yatırımcılarına veya temsilcilerine de yüklenemez” dedi. Açıklamanın ardından, oda üyeleri ve tersane işçilerinden oluşan gruptakiler slogan atarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş nedeniyle Tersane Caddesi’ni bir süre trafiğe kapayan gruptakiler, polisin uyarısıyla yürüyüşe kaldırıma çıkarak devam etti.

Yürüyüşün Selah Tersanesi önünde sona ermesinin ardından açıklama yapan GİSBİR Başkanı Murat Bayrak, sektörün ‘tehlikeli’ olduğunu hatırlattı:
“Hedefimiz sektörde tüm çalışanların işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitiminden geçirilmesidir. İş kazaları sebebiyle acılarımız tazeliğini korumaktadır. Bu olumsuzluklar sebebiyle tersane kapatmak çözüm değildir.”

GİSBİR’in Türkiye Dok Gemi İş Sendikası’yla yaptığı ortak açıklamada da tersanelerin kapatılmasının işçi ölümlerinin son bulmasına çare olmayacağını savunularak, kapatılan tersanelerin açılmasını istendi.

Tuzla’da tersanelerin kapatılmasına karşı eylem yapılırken, İstanbul Tabip Odası’nda bir araya gelen sendikalar ve sivil toplum örgütleri de ölümlerin durdurulması için gereken acil önlemleri sıraladı. Toplantıya İstanbul Tabip Odası, Limter-İş, KESK Şubeler Platformu, Hava-İş Sendikası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası ve TMMOB İl Koordinasyon Odası’ndan temsilciler katıldı. Limter-İş Sendikası Başkanı Cem Dinç “Üretim arttıkça ölümler de artıyor. 16 Haziran’da grev kararı aldık. Tersane sahipleri de boş durmuyor. Sendikamız hakkında antipropagandalar yapıyorlar” diye konuştu. Toplantıda grev kararına destek verildi.

Bakana istifa çağrısı

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Çetin Soysal da “Çalışma Bakanı son yaptığı açıklamanın ardından kesinlikle istifa etmelidir” dedi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir