Dünyanın finans ve iş merkezi sayılan New York’ta 700 binmetrekarelik alan, kötü giden ticari işler nedeniyle terk edildi.

ny.jpg

JP Morgan, Citigroup, iflas eden Lehman Brothers ve rakiplerinin New York’ta kapladığı alan yaklaşık olarak 400 bin metrekare.ABD’de başlayan durgunluk kredi krizi ile 177 bin bankacı, broker ve sigortacı işinden oldu. Kapanan ve küçülmeye giden iş yerleri ile Manhattan adasında 330 bin metre kare alanın yüzde 40’a yakını devredildi ve boş bekliyor. Moody’s ekonomisti Marisa Di Natale birçok sektörün New York’u terk ettiğini söylerken, bölgede emlak piyasasının düzelmesi için 2010’u beklediklerinin de altını çiziyor.
Yaşanan gelişmeler ile New York’ta emlak fiyatları yüzde 5’e yakın düşüş göstererek 2004’teki seviyelerine geriledi.

2003 yılında şehirde 130 bin metrekarelik devredilebilir alan olduğunu kaydeden emlak brokerı Richard Ellis gelinen seviyeler ile bu rekorun kırılabileceği inancında.

2009 ikinci ayı itibariyle Manhattan’da 4 milyon metrekare uygun alan olduğunu belirten Ellis ticari anlamda ofis kiralarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 gerilediğini de vurguluyor.

AIG’de kan kaybı durmuyor
Dünyanın en büyük sigorta şirketi olma unvanını hala koruyan American International Group’a (AIG) ABD hükümetinin geçen yıl, ayakta kalması için iki kez yardım etmesine rağmen geçtiğimiz hafta içinde daha fazla yardım istediğini açıklamıştı ve geçen yılın dördüncü çeyreği için 60 milyar dolar zarar açıklamasının beklendiği belirtmişti… Zararın 60 milyar dolar olarak gerçeklemesi halinde bu ABD’de bir şirketin tarihinde tek çeyrekteki en büyük zararı olacak. AIG böylece daha önce Time Warner şirketinin, 2002 yılında bir çeyrekte yazdığı 54 milyar dolarlık zararı geride bırakacak.

ABD yönetimi, küresel finansal krizle birlikte ciddi mortgage kayıplarından kaynaklı zarar nedeniyle çökmenin eşiğine gelen AIG’e, ilk kez geçen yıl eylül ayında destek vermişti. Hükümet, Lehman Brothers’ın iflas ettiği ve Bank of America’nın Merrill Lynch’i almayı kabul ettiği dönemde krizin zirveye ulaştığı sırada, AIG’e 85 milyar dolar kredi sağlamıştı.

AIG sıkıntısı sadece rekor zarar da değil. 2007 yılı sonundaki hesaplamalara göre 74 milyonluk müşteri portföyü sahip olan AIG müşteri kayıplarını nasıl engelleyeceğini araştırıyor. Büyük balıkların da kaçamaya başladığı AIG’de çalışanlar endişelenecek bir durum olmadığı konusunda müşterileri telkin etmeye çalışsa da çok başarılı olamıyorlar.

En son Fortune 500CFO’sunu işlerin AIG’den taşınması konusunda talimat verdiği kulaktan kulağa doluşmaya başladı. Hükümet ile görüşmelerini arttıran AIG yönetimi bunun yanı sıra kredi derecelendirme kurumları ile de dirsek temasında duruyorlar. İsmini vermek istemeyen bir AIG çalışanı en büyük sorunlarının müşterileri bilgilendirme konusunda yaşadıklarının altını çiziyor.
Açıklanan zararlar ve gelen hükümet yardımlarının işleri düzeltmemesi yüzünden ünü iyice lekelenen AIG’yi daha zor günler bekliyor.

Kaynak: Akşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir