Kapalıçarşı Esnaf Derneği Başkanı Hasan Fırat binada statik problemleri yaşandığını belirtti “İtfaiye raporuna göre çarşı kapatılmalı” dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Kapalıçarşı her an çökebilir” açıklamaları, dikkatleri 25 bin kişinin çalıştığı günde 300 bin kişinin ziyaret ettiği 550 yıllık Kapalıçarşı’ya çevirdi.

Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkanı Hasan Fırat, tehlikenin 2005’te yapılan arama konferansında ortaya konulduğunu ve şimdiye kadar herhangi bir çalışma yapılmadığını belirterek, “Çarşı her yıl 1-2 santim Mahmutpaşa’ya doğru kayıyor. Statik problemi devam ediyor, her an çökebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na hazırlattığımız yangın raporuna göre çarşı kapatılmalı” dedi.

Statiği bozuldu
Kapalıçarşı’nın üzeri soğuk ve sıcağa dayanıklı olsun diye kurşunla kaplı. Statik hesapları da buna göre yapılan çarşıda, kurşunlar hırsızlar tarafından sökülmeye başlanınca, akıntılar oluşmuş. 1980 sonrasında, dönemin Devlet Başkanı Kenan Evren, ziyareti sırasında bu durumu öğrenince onarım kararı alınmış. İhaleyi alan müteahhit kurşunları söktükten sonra bir kat çimento atınca, yapının statiği de bozulmuş. 2000’de İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Turgut, konuyla ilgili hazırladığı ön raporda çatıdaki fazlalıkların sökülüp yeniden kurşunla kaplanmasını, altyapının yapılması, incelen duvarların yeniden eski haline dönüştürülmesini önerdi. Prof. Turgut, kanalizasyonun çarşının altına aktığına da dikkat çekti. Çarşıyı bugünlere getiren en önemli etkenlerden biri de kalın duvarların kazınarak dükkanların genişletilmesi ve dükkan birleştirmeleri. Hasan Fırat, 2004’te yapılan çalışmada 264 hasarlı dükkan tespit edildiğini söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir