Perakendede markalar ve alışveriş merkezleri arasında iplerin gerildiği bir ortamda, son altı aydır pazarlama desteği vererek büyük takdir toplayan İstinyePark Alışveriş Merkezi, 2009 yılında uygulayacağı 3 ayaklı bir plan hazırladı. Kuru sabitleyen, genel giderlerin yüzde 25’ini üstlenen alışveriş merkezi, kiracısı markalara cirolarına göre yüzde 5-15 pazarlama desteği de verecek.

Markalar ve alışveriş merkezleri arasında (AVM) bu yıl iyice hissedilen gerginliklerde, yaz ortalarında pazarlama desteği vererek büyük takdir toplayan İstinyePark, 2009 yılında da markaları rahatlatacak bir dizi önlem aldı. 3 ayaklı bir plan hazırlayan İstinyePark, 2009 yılının tamamı için kuru sabitledi, genel giderlerin yüzde 25’ini üstlendi ve kiracısı markalara cirolarına göre yüzde 5-15 pazarlama desteği verecek. İstinyePark’ın ortaklarından Zafer Kurşun, üzerinde 1.5 ay çalıştıkları planı şöyle anlattı: “Biz hem ihracatçıyız hem de iç piyasaya çalışıyoruz. İşadamı olarak çuvaldızı kendimize batırdık. Bir işadamı olarak bize en çok ne zarar verir? Kur. Biz de doları 1.50, Euro’yu 1.90’a sabitledik. 2009 sonuna kadar kur bunun üzerine çıkarsa göğüsleyeceğiz. Aşağı inerse zaten onların. Perakendeci Euro, dolar risklerini sabitlemişse, işini doğru yapmaya odaklanarak daha başarılı olabilir. Onların bu riskini sabitlemenin bize maliyeti 12.5 milyon Euro. Genel giderlerin yüzde 25’ini 2009 sonuna kadar biz karşılıyoruz. Kiracıların pazarlamada kullanması için cirolarının büyüklüğüne göre yüzde 5-15 arası destek vereceğiz.”

10 milyon YTL pazarlamaya
İstinyePark’ın diğer ortağı Zafer Yıldırım ise sıfır kár ile çalışan yönetim şirketlerine değinerek, “Bu şirkette cironun artmasına ve perakendecilerin daha çok kazanmasına odaklı bir sistem kurduk. Kira-ciro oranlarını biliyoruz. Kiracının ne yaptığını bilmek büyük bir avantaj. Haziran ayından şu ana kadar 150 markaya 10 milyon YTL pazarlama desteği verdik” dedi. Yıldırım, 300 kiracılarının Türkiye’de en çok satış yaptığı 5 mağazadan birinin İstinyePark olduğunu belirterek, aynı zamanda bu markaların yüzde 50’sinin en yüksek ciro elde ettiği 3 satış noktasından biri olduklarını söyledi.

Yüzde 23 büyüme
2008 kasım ayı ile 2007 kasım ayını karşılaştırdığında İstinyePark, yüzde 23 civarında bir büyüme göstermiş. İstinyePark’ın bir yılda 15 milyon ziyaretçi hedeflediğini, 12 milyon ziyaretçi çektiğini belirten Zafer Yıldırım, “Bu çok iyi bir rakam. Bizim kafamız yukarıda; ileriye bakıyoruz. Çocuk eğlence merkezi Fun Time açıldı. İnanılmaz bir ilgi var. Pazar yeri, eklenecek 8-10 mağazayla birlikte büyüyor. Ağustos-ekim döneminde ziyaretçilerin yüzde 25’ini yabancılar oluşturdu. Özellikle lüks markaların bulunduğu açık alana ilgileri çok yüksek. Yüzde 50’ye varan indirimi görüp, deliriyorlar. Temmuz ayında Gucci de mal kalmamıştı” diye konuştu.

Krizde kazın ayağı ilk çeyrekte belli olur
Herkeste, her yerde, Türkiye’de, dünyada sorun olduğuna dikkat çeken Zafer Kurşun, şu değerlendirmeyi yaptı: “Krizlerden Türkiye hep kárlı çıktı. Ama bu sefer farklı. Tüm dünyada kriz var. Üretici, ihracatçı tarafımız özellikle tekstilde sıkıntıyı 2009 kışının siparişlerinde hissedeceğiz. Şu anda yaz malları yükleniyor ki bunlar daha önce alınmış siparişlerdi. Dünya krizin tam boyutunu göremedi. Alıcı almıyor. Ciddi bir sorun var. 2009’un ilk çeyreğinde kazın ayağı belli olacak. Türkiye sıkılırsa ilk 6 ay sıkılacak.” Zafer Yıldırım ise “Ne kadar kara tablo çizilirse yangın o kadar büyük oluyor. Ama olmayanı vadetmek de yanlış. Hep beraber yaşayıp göreceğiz” dedi.

MAPIC’in en iyisi oldu, gözünü ICSC’ye dikti
Dünyanın en büyük ticari gayrimenkul ve perakende fuarı MAPIC’te İstinyePark ’Yılın Alışveriş Merkezi Geliştiricisi’ ödülünü aldı. Zafer Yıldırım, İstinyePark’ın Nisan ayında Barselona’da yapılacak ICSC (Uluslararası Alışveriş Merkezleri Derneği) zirvesinde de finale kaldığını belirterek, “İşin doğrusunu, güzelini yapınca zaten fark ediliyorsun. Ödül de yanında bonus oluyor. MAPIC bu alanda verilen en büyük ödüllerden biri. Onu almaktan son derece gururluyuz. ICSC, zaten bu işin en tepe noktası. Orada finalist olmak bile çok önemli” dedi.

Pazardaki balıkçı da bir yılda 274 bin kişi balık yemiş
İstinyePark’ın pazar kısmındaki balıkçıda bir yılda 274 bin kişi balık yemiş.

AFM, tüm Türkiye’de hizmet veridiği sinema seyircisinin yüzde 5’ini İstinyePark’ta ağırlıyor.

Hafta içi her gün 25-30 bin ziyaretçi geliyor.

Hafta sonu bu rakam 60 bini buluyor.

En kalabalık gün pazar ama en çok satış cumartesi günü gerçekleşiyor.

Ağustos-ekim döneminde ziyaretçilerin yüzde 25’ini yabancılar oluşturdu.

Yabancı ziyaretçiler arasında Kazaklar ve Araplar en büyük grup.

2009 yılında da otopark ücretsiz olacak.

Rezidans ofisle devam edecek GYO olacak
İSTİNYEPark ile büyük sükse yapan Zafer Yıldırım ve Zafer Kurşun ikilisi, ellerinde bulunan 350 milyon dolarlık gayrimenkul ile gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) olmaya hazırlanıyor. GYO olduktan sonra alka açılacaklarını belirten Zafer Kurşun, piyasalardaki gelişmeler nedeniyle bunun yakın bir zamanda olmayacağını söyledi. Kruşun, “Şu anda piyasalardaki şartlar nedeniyle borsaya açılmak çok akıllıca değil. Herhalde 2009’da olmaz. Zaten henüz SPK’dan izin alınmadı” dedi. 2009 yılı planları arasında bir rezidans ve bir ofis projesi bulunuyor, ayrıca Tepebaşı’ndaki Anadolu Han’ın yapımına da bir kaç ay içinde başlacak.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir