İstanbul’un fethinin 555. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin ziyareti ve Fatih Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başlayan etkinlikler, akşam ışık gösterisiyle devam etti. Vatandaşlar etkinlikleri izleyebilmek için ellerinde Türk bayraklarıyla Haliç sahilinde akın etti.
İlk tören Fatih Camii avlusundaki Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde düzenlendi, ardından Saraçhane Fatih Parkı’ndaki Fatih Anıtı’na çelenk konuldu.

fetih.jpg

 Akşam da Balat’ta kurulan dev platformdan gösteri yapıldı. Gösteriler sırasında kadırgaların yerini lazer, ışık ve havai fişek aldı. Işık, su, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak yapılan gösteride, deniz üzerinde kurulan su perdesine, kutlamalar için özel olarak hazırlanan ‘Fetih’ filmi, üç boyut (3D) tekniğiyle yansıtıldı. Bu perde aynı zamanda bugüne kadar Avrupa’da kullanılan en büyük sudan görüntü perdesi olma özelliğini taşıyor.
Ayrıca, deniz yüzeyinde, müzikle senkronize dans eden fıskıye sistemleri ve ışık boyama sistemleriyle yapılan gösterilerde 60 fıskıye, 40 jet nozel sistemi kullanıldı. Mehteran takımının konserine ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu da piyanosuyla eşlik etti. İlerleyen saatlerdeki havai fişek gösterisi gökyüzünü değişik renklerle aydınlattı.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir