İstanbul’da çöp sızıntı suyu arıtma tesisi açıldı. İSTAÇ tarafından 4,3 milyon avroya yaptırılan tesiste günde 2000 metreküp su arıtılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, çöp suyunun, çöpten 40 misli daha tehlikeli olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (İSTAÇ), yaptırdığı Eyüp Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılış törenindeki konuşmasında, 1994 öncesi İstanbul’da çöplerin vahşi depolanması nedeniyle yaşanan çevre sorunlarının insan hayatına mal olan boyutlara ulaştığını, çöp yığınlarının kenti istila ettiğini ifade etti.

Topbaş, “O dönemde bırakın çöplerin vahşi depolanmasını, çöpleri kaldırmayı bile beceremeyen insanlar vardı yönetimde. Oysa bugün İstanbul, dünyanın en temiz şehirlerinden biri haline geldi. Çevresiyle temiz, yaşanabilir bir İstanbul’u ortaya koyduk” dedi.

İstanbul’da günde 14 bin ton çöp toplandığını, bunun 9 bin tonunun bu tesislerde depolandığını belirten Topbaş, “Bu çöpün sızıntılarından oluşan su, çöpten 40 misli daha tehlikeli. Bir ölçüde zehir. Bu, su yeraltı sularına karışarak kirlenmesine neden oluyor. İSTAÇ toplanan bu suyu, İSKİ’nin Baltalimanı’ndaki arıtma tesislerine taşıyordu. Burada ön arıtmadan geçen su, derin deşarj ile denize veriliyordu. Ancak biyolojik arıtma olmadığı için bu sular derelerin ve denizlerin de kirlenmesine neden oluyordu” diye konuştu.

Kadir Topbaş, İSKİ’nin atık suları arıtmak için ileri biyolojik arıtma tesisleri, İSTAÇ’ın da çöp sızıntı suyunu arıtmak için bu tesisi kurduğunu ifade ederek, “Bu katı atık depolama alanının altında 30 milyon ton çöp suyu gölü var. Bu tesiste günde 2000 ton sızıntı su arıtılacak. Kurduğumuz dünyanın en büyük Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi sızma suyu, içme suyu kalitesine getirecek” dedi.

4 yılda kendini amorti edecek
İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül, tesiste bugüne kadar 30 milyon ton çöpün düzenli olarak depolandığını ve açılışı yapılacak tesis ile en önemli sorun olan sızıntı sularının da arıtılacağını söyledi.

Burada yeraltı sularında sürekli ölçüm yapılarak kirlilik denetimi yaptıklarını, koku emisyon haritası çıkararak havadaki koku oranını ölçtüklerini, 2023 yılına kadar Katı Atık Yönetim Planını ortaya koyduklarını anlatan Akgül, İstanbul’un çevre konusunda Türkiye’ye öncülük yaptığını bildirdi.

Akgül, en yakın zamanda termal sistemle bertaraf sistemine geçeceklerini, çöp gazından enerji üretim santrallerini 2 ay içinde kurmuş olacaklarını, mutfak çöplerinden bioenerji üretimi için proje çalışmalarının yürütüldüğünü ve yıl sonuna kadar Hasdal’da faaliyete sokmayı planladıklarını kaydetti.

Tesisin yapımına 2007 yılında başlandığını ve 4,3 milyon avroya mal olduğunu belirten Akgül, bu suları İSKİ’nin arıtma tesisine taşımak için yılda 6 milyon YTL harcadıklarını, 3 milyon YTL de işletme maliyeti bulunduğunu ifade etti. Akgül, hizmete giren tesisle yılda 3 milyon YTL daha az harcama yapacaklarını, böylece tesisin 4 yılda kendisini amorti edeceğini söyledi. Osman Akgül, “Arıtma tesisinde birkaç arıtma işleminden geçirilecek olan su, dere deşarj kriterine getirilip, dereye deşarj edilecek. Bu su, park ve bahçelerin sulamasında kullanılacak” dedi.

Konuşmaların ardından Topbaş, İSTAÇ Genel Müdürü Akgül ve törene katılanlarla tesisin açılışını yaptı.

Topbaş, tesiste çökelti ve havalandırma havuzunu gezerek, suyun arıtılma aşamalarını yerinde gördü ve en son içme suyu kalitesine getirilen suyu alarak basın mensuplarına gösterdi. Burada, tesisi yapan konsorsiyumun ortaklarından Hamle İnşaat Taahhüt Mühendislik Müşavirlik A.Ş’nin Genel Müdürü Osman Başlılar, suyun içme suyu kalitesinde olduğunu göstermek için arıtılmış sudan içerken, Topbaş, “şov olur” diyerek içmedi.

istcop4.Jpeg


Kaynak: Radikal

2 Comments

  1. belediyemize başkanımaza tşk ediyoruz bizi buralara kadar getirdikleri için ama bu yazılar çok az biraz daha yaptığınız şeyleri gösterin yoksa gözükmüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir