Doğalgaz zamlarıyla boğuşanları şimdi de kış aylarında doğalgaz sıkıntısı yaşar mıyız?” korkusu sardı. Zira Türkiye’nin Bulgaristan üzerinden kullandığı Rus doğalgazı kesildi.

Peki, İstanbul üzerinden Anadolu’ya dağıtalan doğalgazın kesilmesi, başta konutlar olmak üzere doğalgaz kullanıcıları için bir tehlike mi?

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan bu konuyla ilgili olarak, “Yeraltı deposunda yaklaşık 2 milyar metreküp gaz var. Bu da kış ayları için söyleyeceksek İstanbul’un üç aylık tüketimine denk geliyor ki bu da önemli bir miktar. Dolayısıyla biz deponun yanında olduğumuz için İstanbullular şanslıyız. Herhangi bir problem inşallah yaşamayacağız” dedi.

Aslan, İstanbul’un Rusya’dan gelen doğalgaza mahkum olmadığına da dikkat çekti.

Aslan, “Marmara Ereğlisi’nde de LNG tankları var, dolayısıyla her iki taraftanda bizi besleyebiliyorlar. Mavi Akım’da bir problem yok hatta bir miktar gaz arzında artış söz konusu oldu. Mavi Hat’tan da İstanbul beslenebilir. Çünkü sistem entegre bir sistem” dedi.

Peki alınan tüm önlemlere karşın yine de doğalgaz sıkıntısı meydana gelirse ne olur?

Bilal Aslan bu soruya “Doğalgaz arzında bir problem olduğu zaman en son konutlar kesilir. Önce büyük tüketiciler elektirik santrallerinin, sanayicilerin gazı kesilir, en son konutlar kesilir. Şu anda bizim sanayicimiz için de herhangi bir problem yok bu gün itibariyle” cevabını verdi.

Kaynak: CNN Türk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir