Prof. Işıkara’nın “2010-2014 arasında büyük deprem olabilir” açıklamasına Prof. Ahmet Ercan’dan tepki geldi: Bilimsel bir kanıtı yok..

Kızılay Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın “Marmara’da 2010 ile 2014 arasında büyük bir deprem olma olasılığı yüksek” açıklaması yeni bir tartışmaya yol açtı. Elinde yeni bir bulgu olmadığını ifade eden Işıkara, “Hassasiyetim devam ediyor. Hiçbir kastım yok. Doğru bildiğim gerçeği toplumla paylaşıyorum. ‘Deprem olmayacak’ demek toplumu uyuşturmaktı. Depremi bu kez İstanbul yaşayacak. Avrupa yakasının kıyı kesimleri yaşayacak” dedi. Prof. Dr. Ahmet Ercan ise Marmara’da İstanbul’u korkutacak enerji birikimi olmadığını savundu.

‘Bilimsel kanıt yok’

Ercan, Işıkara’nın açıklamalarını neye dayanarak yaptığını söylemesi gerektiğini belirterek “Kısa bir sure içinde Marmara’da büyük bir deprem beklemiyorum. Burada tabii ki 3,5 ila 5,7’ye kadar depremler olabilir. Ancak bu beklenen büyük deprem değil. ‘2010 ila 2014 arasında deprem olacak’ demek çok şaşırtıcı. Bilimsel kanıt yok. İncelemelerime göre Marmara’da İstanbul’u korkutacak enerji birikimi ve gerginlik yok. Son dönemde Saroz Körfezi depremcikler üretiyor. Depremcik yığılması var. Ancak oluşturacağı deprem 5 ila 6 arasında olabilir. Bu da yıkıcı olmaz” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir