Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Erbakan’dan korkutan tespit: İstanbul’da deprem yönetmeliğine göre yapılmış, yeni biten yapılarda bile güçlendirme gerektiğini tespit ettik.

17 Ağustos 1999 depreminden 10 yıl sonra yine aynı bezdirici tablo: Yapı denetimiyle ilgili sıkıntıları çözmek için yasal düzenleme hazırlığı içinde olduklarını açıklayan Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, “Araştırmalarımızda İstanbul’da deprem yönetmeliğine göre yapılmış yeni biten yapılarda bile güçlendirme gerektiğini tespit ettik” dedi.

Müsteşar Erbakan, İzmir’de Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen ‘Yapı Denetiminde 5 Şubat Yönetmeliği Sonrası Yaşananlar, Yeni Uygulama Sorunları ve Mevzuatta Yapılması Gereken Değişiklikler’ toplantısına katıldı. Erbakan, toplantıdayaptığı konuşmada, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı dahil, 14 kurumun imar planı yapma yetkisi olduğunu, bunun da kargaşa yarattığını söyledi.

İzmir’de her gün üç deprem
Erbakan şöyle konuştu: “İstanbul’daki binaların yüzde 85’i ruhsatsız. Bu oran İzmir’de yüzde 65, Ankara’da yüzde 45. İzmir’de çoğu hissedilmese de günde üç deprem meydana geliyor. Allah korusun ne olacağı belli değil. Marmara Denizi’nde inceleme yapan Japon uzman bana İstanbul depreminin ne zaman olacağını bilmediğini, ancak 1 saniye, 1 yıl veya 10 yıl sonra da olsa mutlaka 7 veya üzerinde büyüklükte olan bir depremin gerçekleşeceğini söyledi. Japon uzman böyle bir depremde binaların yüzde 65’inin yıkılacağını da söyledi. Bu nedenle köprüler ve kamu binalarında güçlendirme çalışmaları başlattık.” Erbakan, çarpıcı bir gerçeğe de dikkat çekerek, İstanbul’da yeni bitmiş binaların bile güçlendirilmesi gerektiği raporlarının elinde olduğunu açıkladı. İzmir Ticaret Odası Başkanvekili Akın Kazançoğlu ise ‘istenirse’ AB ölçülerinde yapı denetimi elemanı yetiştirilmesi çalışmaları yapabileceklerini söyledi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir