İTÜ’nün hazırladığı deprem çalışmasıyla İstanbul’un en çok risk altında bulunan mahalleleri belirlendi. En riskli bölgeler Ümraniye, Pendik, Maltepe, Kartal, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler ve Zeytinburnu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından 615 mahalle üzerinde yapılan deprem çalışması, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 7.7 büyüklüğündeki deprem senaryosu baz alınarak uygulandı.

Çalışmaya göre, Avrupa yakasında Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler ve Zeytinburnu ile Asya yakasında da Ümraniye, Pendik, Maltepe ve Kartal ilçelerinin mahalleleri risk altında bulunuyor. 7.7 büyüklüğündeki bir deprem için Yeşilköy, Ataköy ve Beyazıt’taki bazı mahallelerdeki risk oranı da yüksek çıktı.

İTÜ Şehir Bölge Planlama’dan Seda Kundak, çalışmayla ilgili “Daha çok kentin çeperlerinde problem olduğunu görüyoruz. Kentin çeperleri derken plansız gelişmiş, mühendislik hizmeti almadan bir anda çıkmış binaların yoğunlukta olduğu alanlar en riskli bölgeler olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

İncelemede, binaların hasar görebilirlik riski, yoğunluk düzeyi, patlayıcı imalathanelerinin yoğunluğu gibi kriterler de gözönüne alındı.

Kundak kriterlerle ilgili şunları söyledi:

“Tüpgaz dolum tesisleri örnek verilebilir konutların altındaki. Yine konut alanlarına çok yakın olan benzin istasyonları. Bunları yapanlar belki önlem almıştır ama burada tehlike olarak düşündüğümüz şey bir deprem. Ve eğer 7.7 büyüklüğünde olursa azımsanmayacak bir büyüklük.”

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü öğretim üyesi deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu ise çalışmalardaki veri eksikliğine dikkat çekti. Gündoğdu, “Kaç tane binamız olduğunu bile bilmiyoruz İstanbul’da. Cinslerini, deprem olduğu sırada davranışlarını bilmiyoruz. Burada bir sıkıntı var. Zemine bağlı faktörleri belirleyebilmek için daha yeni bir çalışma yapılıyor. bunlar olmadıktan sonra zayıf tarafı bulunmakta” diye konuştu.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir