TUROB’da konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un turizmi gelişen şehirler arasında üçüncü sıraya yükseldiğini belirterek, “İstanbul 1 numaraya layık. Bu şehirdeki değerler bambaşka” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, TUROB’un (Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği) Dedeman Oteli’nde düzenlenen geleneksel öğle yemeğine katıldı. TUROB Başkanı Timur Bayındır’ın ev sahipliği yaptığı yemekte konuşan Başkan Kadir Topbaş, günümüz dünyasında gelişme konusunda yarışın devletler arasında değil şehirler arasında olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“İstanbul’u bu yarışa soktuk. İstanbul’un özellikle turizmde geldiği nokta herkesin memnuniyetini ifade ettiği bir nokta. Türkiye’ye gelen misafirleri ağırlayan turizmciler, bizimle birlikte bu alanda çok önemli işler yapıyor. İstanbul turizmi gelişen şehirler listesinde Londra ve Paris’ten sonra 3. sıraya çıktı. Ancak şehrimiz bir numaraya layık. İstanbul’daki değerler bambaşka. Göreve geldiğimizde turizm sektörü temsilcileriyle bir çalışma yaptık ve bugün elde edilen başarıyı sektörle beraber uluslararası rekabete girerek başardık. Bugün İstanbul’da halen toplam 26 bin yatak kapasiteli proje ve inşaatların yapımı sürüyor. İstanbul kongre turizmde de aranan bir merkez oldu.”“İstanbul artık kabuğunu kırdı…”
İstanbul için 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinin önemine de değinen Başkan Topbaş, Brüksel’de bir merkez kurduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul artık kabuğunu kırdı. Dünyayla temas ediyoruz. Yerel diplomasi çok önemli. Öte yandan şehrimizin turizmden aldığı pay arttı. İstanbul’a gelen turist sayısının 3 milyondan 8 milyon civarına çıktı. Bu yıl Dünya Su Forumu, IMF ve Dünya Bankası toplantıları yine burada yapılacak. Toplantı salonlarının yetersizliği sebebiyle Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda Kongre Vadisi projesinin çalışmalarını sürdürüyoruz. Muhsin Ertuğrul sahnesinin yıkılmasına karşı çıkılmıştı. Barakadan dönüştürülmüş bu yapıyı daha iyi bir hale getirmek için inşaat sürüyor. Çalışmalar bittiğinde ortaya çıkan muhteşem eseri medyamız vasıtasıyla halkımızla paylaşacağız. Öte yandan, Sütlüce Kültür Merkezi de tamamlandı, açılışını ilerleyen günlerde yapacağız. Haliç bir kültür havzası haline geliyor. Leonardo De Vinci’nin Haliç için tasarladığı köprüyü de 2010 Ajansı ile birlikte yapacağız. Çok iş var ve bunları birlikte başarıyoruz. Bu şehir dünyada hak ettiği noktaya gelmeli.”

Raylı sistemde hedef 628 kilometre…
Bir kentin turizm açısından gelişiminde ulaşımının büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “5 yılda İstanbul’a yaptığımız yatırımlar toplamı 25 milyar TL. Neredeyse Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin 2 yılda yaptığı yatırımlar kadar. Bunu 12 milyar TL’si sadece ulaşıma yatırıldı. Bir şehrin medeniyet göstergesi toplu taşıma kullanımına bağlıdır. Biz, raylı sistemin ve deniz ulaşımının payını arttırarak toplu taşımayı yaygınlaştırdık. Bir kentteki günlük hareketlilik kentin nüfusunun 3 katı kadardır. İstanbul’un 37,5-40 milyon olması gerekir. Göreve geldiğimizde 11 milyon olan bu rakam bugün 21 milyonu geçti. Buna rağmen trafikte kalma süresi 57 dakikadan 49 dakikaya indi. Toplu taşımayı 6 milyon insan kullanıyordu bugün bu rakam 12 milyon 400 bine yaklaştı” diye konuştu.

Göreve geldiklerinde 44 kilometrelik raylı sistemle 402 bin yolcu taşındığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugün raylı sistemin uzunluğunun 78 kilometreye çıktığına ve 1 milyon 900 bin yolcu taşındığına dikkat çekti. Davetlilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşım Master Planı’nı gösteren Topbaş, “İstanbul’un gördüğünüz haritadaki 618 kilometre raylı sisteme ulaşması gerek. Bu da istediğiniz noktaya gidebilmeniz demek. Hedef 2012 yılında raylı sistemde 7 milyon kişiyi taşımak” dedi.İstanbul’a mevcut sistem üzerinde şeritleri genişleterek Metrobüs hattı yaptıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, metrobüs hattında sefer aralıklarını yarım dakikaya düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Metrobüs’ün Anadolu yakasına hizmet vermeye başlamasıyla birlikte yolcu sayısının 1 milyon olacağını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, yapılan yatırımlarla deniz ulaşımında da geçen yıl 102 milyon yolcu taşındığını ifade etti.

İstanbul planlı bir şehir oluyor…
AK Parti iktidarının göreve gelmesiyle arazi kullanım kararları anlamına gelen ülke planlarının yüzde 5’lerden yüzde 60’lara çıktığını vurgulayan Başkan Topbaş, göreve geldiğinde İstanbul’un da bir yol haritası anlamına gelen şehir planının olmadığını hatırlattı. İptal edilen ilk çevre düzen planının ardından hazırladıkları B planının şu anda Belediye Meclisi’nin gündeminde olduğunu aktaran Topbaş, “İstanbul’un yüzde 37’si sanayi bölgesi ve yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç yok. İstanbul’un planlar çerçevesinde kongre, moda, turizm, spor, sağlık ve finans kenti olması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir